گذشته یک صد و بیستمین سالگرد نخستین مسابقه رسمی والیبال بود.به گزارش روابط عمومی فدراسیون والیبال  به نقل از خبرگزاری تسنیم، روز گذشته، صد و بیستمین سالگرد نخستین بازی والیبال در تاریخ بود. این بازی در ماه فوریه سال ۱۸۹۵ در ماساچوست آمریکا برای نخستین بار برگزار شد و تا امروز، تغییرات و پیشرفت‌های زیادی کرده است.بنیانگذار قوانین والیبال، «ویلیام جی مورگان»، یک مربی ورزش در مدرسه‌ای در شهر هالیوک ایالت ماساچوست بود. او در روز نهم فوریه سال ۱۸۹۵ در یک سالن محلی، ورزشی را که اختراع کرده بود به نمایش گذاشت.

نام اختراع او در آن زمان، «مینونِت» بود.مورگان در حرکت بعدی خود، تغییراتی در مینونت داد تا هم رشته‌ای که ابداع کرده بود با بسکتبال رقابت کند و هم بازیکنانی که فیزیک بدنی مناسبی برای بسکتبال نداشتند به سمت والیبال بیایند.در سال ۱۹۰۰، آلفرد هولستید گفت که نام این ورزش به خاطر در پرواز بودن توپ باید والیبال باشد و این نام از سال ۱۹۵۲ رسماً به ثبت رسید. والیبال به سرعت در جهان محبوب شد. مانیل، میزبان نخستین تورنمنت بین المللی والیبال با حضور تیم‌های ژاپن، فیلیپین و چین در سال ۱۹۱۳ بود.

والیبال بعدها در توسط سربازان آمریکایی در جریان جنگ جهانی دوم به اروپا رفت. مردم فرانسه، نخستین اروپایی‌هایی بودند که نسبت به این رشته جدید، علاقه نشان دادند. در سال ۱۹۱۹ این رشته به چکسلواکی پیشین و لهستان و سپس به کشورهای بالتیک و شوروی پیشین هم رفت.در کنگره ۱۹۴۷ پاریس، فدراسیون جهان والیبال (FIVB) متولد شد. ۱۴ کشور بلژیک، برزیل، چکسلواکی، مصر، فرانسه، هلند، یوگسلاوی، لهستان، پرتغال، رومانی، اروگوئه، آمریکا، مجارستان و ایتالیا پایه گذاران فدراسیون جهان والیبال بودند. نخستین رئیس این سازمان نیز «پل لیبود» بود که تا سال ۱۹۸۴ این سمت را عهده داشت.نخستین دوره مسابقات والیبال قهرمانی مردان اروپا در سال ۱۹۴۸ و برای زنان در سال ۱۹۴۹ انجام شد. اولین دوره مسابقات قهرمانی مردان و زنان جهان در سال ۱۹۵۲ برگزار شد. والیبال در نهایت توانست در سال ۱۹۶۴ (توکیو) وارد المپیک شود.