خبری خوش و دل نشین و شیرین نقطه پایانی بود بر داستان دوازده سال تلاش و کوشش خستگی ناپذیر و انشا الله نقطه ی اغازی برای شروع یک فصل جدید در زندگی.فصلی که خستگی در ان جا و راهی ندارد و به هیچ زبانی معنا نمی شود .ان چه این فصل و برهه از زندگی می طلبد تلاشی مضاعف و کوششی صد چندان است.خبر را در ماه رمضان امسال از رسانه های عمومی خواندیم و شنیدیم. علی عجم نفر دوم کنکور سراسری سال ۹۲.

خبر را در سحر گاه ماه رمضان از زبان حامد شنیدم.فقط چند لحظه تامل و آن را برای خودم حلاجی کردم و سپس لبریز از احساس شادی و غرور شدم.نواده ای از خاندان بزرگ مجدی با اقتدار تمام بر سکوی دوم قهرمانی این ماراتن علمی نفس گیر پا نهاد و افتخاری شد برای خاندان عجم ومجدی.همواره بر این عقیده بوده وهستم که موفقیت هر یک از جوانان ونوجوانان خاندان چه سببی و چه نسبی در هر زمینه ای اعم از علمی و هنری و ورزشی و.. در حقیقت به مثابه جام و مدالی است که به کلیه وابستگان اهدا میشود.
علی اقا را در ضیافت افطاری که به مناسبت قبولی ایشان در اهواز بر پا شده بود ملاقات کردم.نوجوانی که اثار جوانی و برومندی به تازگی در سر و صورتش هویدا شده بود جوانی موفق،کم حرف و سرشار از ذوق و امید. بنا به درخواست بسیاری از نوجوانان فامیل مایل بودم با ایشان گفتگویی داشته باشم و از راز موفقیت ایشان پرده بردارم ولی واقعا حیفم امد در ان شب زیبا و خاطره افرین که بی گمان در یادها باقی خواهد ماند وقت ایشان را که سخت سرگرم گفتگو و عکس یادگاری انداختن با وابستگان و فامیل بود را بگیرم به همین خاطر از ایشان قول گرفتم از طریق ایمیل با هم در ارتباط باشیم و .حاصل این ارتباط مصاحبه ای است که از نظر شما خواهد گذشت.
۱-برای بازدید کنندگان سایت خود را معرفی فرمایید
بنده علی عجم اولین ثمره ی زندگی مشترک مهندس حسین عجم و دکترنسترن مجدی نسب.متولد ….۳/۵/۱۳۷۴٫٫شهرستان اهواز هستم..
۲-چند خواهر و برادرید؟
یک خواهر دارم که چند سالی از خودم کوچکتر است و رابطه ی عاطفی عمیقی بین مان برقرار و حاکم است
۳-دل کندن از ایشان برایتان سخت نیست؟
در راه رسیدن به هدف خیلی از سختی ها را باید به جان خرید.مسلما جدا شدن از پدر و مادر و تنها خواهرم سخت و دلگیر کننده است اما خوشبختانه امروزه با پیشرفت علم وتکنولوزی در واقع همه ی ما در یک دهکده جهانی زندگی می کنیم..فاصله ها علی رغم بعد مسافت بسیار کوتاه است و حتما این فاصله کوتاه به یاری ما خواهد امد تا دلتنگی مان کمرنگ شود.
۴-علی اقا چندمین نوه اقای عبد العظیم مجدی نسب هستید؟
دومین نوه و البته اولین نوه پسر ایشان می باشم.تنها نوه بزرگتر از من دختر داییم هستند که در رشته پزشکی مشغول تحصیل می باشند و بقیه انها از من کوچکترند
۵-در کدام دانشگاه ایران ادامه تحصیل خواهید داد؟
با توجه به رتبه ام در کنکور به یاری خدا در دانشگاه علوم پزشکی تهران درس خواهم خواند.
۶-پیش از این شنیده بودم که به محض اعلام نتایج کنکور برای رتبه های تک رقمی این مسابقه دعوت نامه ها یی از دانشگاههای معتبر جهان ارسال میشود .چنین چیزی صحت دارد؟
تا کنون چنین دعوت نامه ای در یافت ننموده ام.
۷-اگر دعوت نامه به دستتان برسد ترک وطن خواهید کرد؟
عادت دارم همیشه در زمان حال زندگی کنم.معتقدم کسانی که همیشه به یاد گذشته اند یا کسانی که همواره نگران اینده اند زمان حال را نیز از دست می دهند.البته ناگفته نماند اینده نگری و عبرت از گذشته بسیار کار پسندیده و خوبی است اما بگذارید تمام حرفم را در این بیت شعر براتون خلاصه کنم.چو فردا شود فکر فردا کنم.
۸-نقش والدین شما در به دست اوردن این پیروزی چشمگیر چیست؟.
بعد از لطف و مرحمت خداوند من هر چه دارم از پدر و مادرم دارم.حمایت همه جانبه ایشان در هر زمینه ای،فراهم نمودن امکانات و تشویق بدون اجبار ایشان باعث شد وبهتر بگویم خواهد شد تا با خیالی اسوده درس بخوانم و امید دارم روزی بتوانم زحمات ایشان را جبران نمایم.
۹- ایا حدس میزدید جزو سه نفر برتر کنکور باشید؟
با توجه به تراز و رتبه ای که در کنکور های ازمایشی یکی از موسسات علمی کسب میکردم حدس میزدم به یاری خدا حایز رتبه خوبی در کنکور بشوم ولی هیچ وقت حدس نمی زدم جزو سه نفر اول باشم.البته ناگفته نماند مادر بزرگم خانم ملکه افتخار که واقعا مایه ی افتخار من و خانواده ام هستند همیشه به من امید میداد و عقیده داشت که خواستن ،توانستن است .همیشه به من میگفت علی ،میدونم مقام دوم کنکور از ان توست.وشکر خدا پیش بینی ایشون درست از اب در امد.
۱۰-چه کسی خبر موفقیت شما را در کنکور بهتون داد؟
یکی از مسیولین سازمان سنجش.
۱۱-زمان دریافت خبر چه حس و حالی داشتید؟
اول دچار شک شدم .مرحله دوم کاملا هنگ کردم و نمی توانستم صحبت کنم.بابام با توجه به سابقه بیماری قلبی شان دچار درد قفسه سینه شد و فشار خون مادر تا بیست رسید. خوب ،خبر خیلی خوشی بود و عوارض خاص خودش را داشت.
۱۲-شاغل بودن مادرتون چه تاثیزی در روند درس خواند نتان داشت؟
مادر در هر کاری سنگ تمام میگذارد.در خانه نقش مادر و در مطب نقش طبیب و در دانشگاه نقش استاد را به خوبی اجرا میکند.وجالب این است هیچ کدام از این نقش ها با هم تداخل پیدا نمی کنند .زمانی که در خانه است انچنان با دقت به کارهای منزل رسیدگی میکند که هیچ تازه واردی گمان نمی برد که ایشان همان متخصص مغز و اعصاب یا استاد ادانشگاه هستند..با توجه به این حرفها ،مادر هیچ گاه نگذاشته شاغل بودنش باعث لطمه وارد امدن به بچه هایش بشود.اما همین استادی و پزشک بودن ایشان باعث شد که به سمت و سوی پزشکی سوق پیدا کنم.
۱۳-به کار های فنی علاقه مندید؟
برخلاف پدر بزرگوارم اصلا علاقه ای به این قبیل کارها ندارم
۱۴-چه ارزویی در دل دارید؟
با توجه به این که هنوز در اول راه هستم طبیعی است که در سر و دل ارزو های زیادی داشته باشم و بپرورم.داشتن ارزو بر جوانان عیب نیست.اما باید به ان ارزو هایی فکر کنیم و انها را در دل بپرورانیم که بدانیم با یاری خدا و تلاش و کوششمان روزی تحقق پیدا خواهند کرد.بزرگترین ارزویم خدمت به خلق خداست که جزو بزرگترین عبادات نیز محسوب میشود.
۱۵-از سخنانتان چنین استنباط میکنم جوانی مقید و معتقد هستید..چقدر به انجام اعمال دینی مقید هستید؟
انسانی مسلمان ومعتقد هستم.شکر خدا در خانواده ای با گرایشات قوی مذهبی زاده و بزرگ شدهام و کاملا خود را ملزم به انجام اعمال دینم میدانم.
۱۶-ایا در زمینه های هنری یا ورزشی فعالیت یا سر رشته ای دارید؟
به نواختن پیانو و شرکت در بازی بسکتبال علاقه دارم و حدالامکان این دو رشته هنری و ورزشی را ادامه خواهم داد.
۱۷-بعد از گرفتن مدرک دکترای عمومی در چه رشته ای تخصص خواهید گرفت؟
هنوز فکرش را نکرده ام ولی بسیار مایلم تا فوق تخصص ادامه تحصیل بدهم.
۱۸-فکر میکنید چقدر به سوگند سقراط پایبند باشید؟
خدمت به محرومان و تهی دستان جامعه ارزوی قلبی من است و فکر میکنم چنین چیزی هم در سوگند سقراط باشد. اما تا کنون نه سوگند سقراط را خوانده ام ونه ان را یاد کرده ام. ولی فکر میکنم اگر مرام و روش مادرم را در پیش بگیرم کاملا به ان سوگند وفا دار باشم.
۱۹-چقدر به صله رحم اعتقاد دارید ؟
امر و کاری است بسیار زیبا و تا جایی که در زندگی پر مشغله امروز بتوانم ان را انجام مید هم.
۲۰-شیرینی در کنار والدین را حاضرید با چه چیزی معاوضه کنید؟
در صورت امکان با هیچ ولی گاهی اوقات مجبوریم برای زسیدن به هدف از برخی شیرینی ها به صورت موقت چشم پوشی کنیم.
و اما علی اقا اجازه بدهید سراغ کنکور و سوال های مرتبط با ان برویم.
۲۱-تعداد داوطلبان رشته علوم تجربی امسال چند نفر بود؟
۳۸۴۰۰۰ نفر
۲۲-میتوانید عوامل موفقیتتان در کنکور را برایم بشمارید؟
به نظر من خود باوری و داشتن روحیه دو عامل مهم در کسب موفقیت هستند.بعضی افراد عمده عوامل موفقیت در کنکور را در امکانات و کلاس های خصوصی و…خلاصه میکنند.اما به نظر من روحیه بسیار مهم است.پدرم به مطلب خوبی اشاره میکند و عقیده دارد پدر و مادر باید در کنار فرزند خود باشند نه ان که بخواهند او را هل بدهند یا اهداف خود را در فرزند شان پیاده کنند.بخوان بخوان به هیچ وجه معنا ندارد .من شخصا هرگز به یاد ندارم که از دبستان تا کنون والدینم به من گفته باشند درس بخوان
۲۳-خود باوری چه نقشی در کسب موفقیت شما داشته است؟
وقتی در یکی از ازمون های ازمایشی رتبه ام از ۲۰۰ به ۲۰ارتقا پیدا کردبا رضایت خاطر این مسیله را با مشاورم در میان نهادم.ایشان در جوابم گفت:کار مهمی انجام نداده ای..مرد کسی است که بتواند از رتبه ۲۰ به ۲ برسد.در واقع مشاورم این باور را در من ایجاد کرد که هنوز اول راه هستم و اگر خودم را باور داشته باشم میتوانم بسیار بهتر باشم..

۲۴-در چه سالی برنامه ریزی و خواندن درس برای کنکور را شروع کردید؟
تا سال دوم دبیرستان کاملا عادی درس میخواندم و اصلا به فکر کنکور نبودم.در سال سوم دبیرستان هم تنها به امتحانات نهایی فکر میکردم .پس از پایان امتحانات نهایی و یک مسافرت ده روزه ،دزس خواندن برای کنکور را اغاز کردم.به عبارت دیگر از تابستان قبل از پیش دانشگاهی و میشود گفت که در این یک سال تقریبا فشرده تر از سالهای قبل مطالعه کردم.
۲۵-روزی چند ساعت مطالعه داشتید؟
به طور میانگین هر هفته ۴۰ تا ۵۰ ساعت مطالعه می کردم ولی هفته ای ۷۰ تا ۲۹ ساعت هم داشته ام.اگر میانگین کل این ساعات را بگیریم روزی ۷ ساعت میشود.روزهایی که به مدرسه میرفتم مسلمل ساعات مطالعه ام کمتر میشد و این کمبود مطالعه را در روزهای تعطیل جبران میکردم.

۲۶-ایا از کتاب ها و کلاس های کنکور موسسات خصوصی استفاده کرده اید؟
تنها یک مشاور داشتم و در ازمون های ازمایشی یکی از موسسات علمی هم شرکت میکردم.به لحاظ تجربه و تدریس عالی دبیرانمان از مراجعه به این کلاس ها بی نیاز بودم.اما از کتاب های کنکور بسیاری استفاده کرده ام زیرا بخشی از سبک کنکور با ان چه در کتاب های درسی ارایه میشود متفاوت است.در تمام درس ها از کتاب های تست کنکور استفاده کرده ام.در تمام دروس فرد باید با نوع تست ها اشنا شود و هر چقدر بیشتر تست بزند به همان نسبت مسلط تر خواهد شد.به طور مثال در کنکور های ازمایشی در اغاز ریاضی را ۵۰ تا ۶۰ درصد میزدم اما تصمیم گرفتم در صدم را در ریاضی بهبود دهم.دو کتاب تست برداشتم و ۹۰ درصد حجمی کتاب را تست زدم که باعث شد در صد این درس در کنکور تقریبا به ۹۰ درصد بزسد.
۲۷-ایا از تکنیک یا روش خاصی در مطالعه استفاده کردید؟
بله.ابتدا درس را کاملا میخواندم و تفهیم میشدم و سپس سراغ تست زدن میرفتم.برای تمام دروس از این روش استفاده کرده ام .البته هر درسی با درس دیگر متفاوت است.برای مثا ل درس ادبیات حا لت تمرینی دارد و خیلی وابسته به کتاب نیست.در واقع فرد باید با تمرین و تکرار در این درس ها تسلط پیدا کند و با توجه به سوالات خاصی که مثلا در ادبیات مطرح میشود ،بیشتر با تمرین و تکرار میتوان به مهارت و تسلط رسید.
۲۸-کنکور امسال چند سوال داشت؟
مثل سالیان قبل ۲۷۰ سوال
۲۹-سخت ترین و اسان ترین درس در کنکور امسال برای شما چه دروسی بودند؟
زیست شناسی خیلی سخت بود به طوری که هیچ یک از کسانی که تک رقمی شدند نتوانستند بیش از ۹۰ در صد سوالات این درس را پاسخ دهند و شیمی چون همیشه برایم زنگ تفریح بود.
۳۰-چند درصد سوالات را پاسخ درست دادید؟
فیزیک ۱۰۰

دینی و عربی ۹۴/۷

زیست۹۲/۷

شیمی ۹۶/۲

ریاضی ۸۸/۹

ادبیات ۸۲/۷

زبان ۸۱/۴ و

زمین که ۰ درصد جواب دادم.
۳۱-صبح جلسه کنکور چه حالی داشتید؟
ان روز صبح با خودم گفتم:خدایا میدانی تمام ان چه را باید انجام میدادم،انجام دادم و دیگر همه چیز را به دست تو و تقدیر الهی تومی سپارم.
۳۲-و اما سوال اخر،چه توصیه ای به داو طلبان کنکور دارید؟
توکل به خدا داشته باشند.خود را باور داشته و از یک مشاور تحصیلی خوب و کار کشته استفاده کنند.او خودش راهنما یی های لازم را بسته به وضعیت هر فرد خواهد داد و هیچ گاه کلاس درس مدرسه را به خاطر شرکت در کلاس های کنکور از دست ندهند

در پایان ضمن عرض تبریک مجدد به شما و خانواده محترمتان از این که وقت خود را در اختیارم نهادید صمیمانه ممنون و سپسگزارم.موفق باشی و در پناه حق