و تو می دانی ” عشق “چیست ؟
عشق یعنی اینکه یک ماه تلاش و کوشش کنی تا بتوانی فقط یک شب عزاداران حسین را بگریانی .
عشق یعنی اینکه از خانه و زندگی و اهل و عیال بزنی و ساعاتی از روز را به تمرین و ممارست برای اجرای تعزیه بپردازی .
عشق یعنی اینکه پدرت را در حالی که حالش بسیار وخیم است در بیمارستان بستری کنی و خودت را با عجله به محله ی قلعه برسانی تا در روند اجرای تعزیه خللی وارد نشود .
اینها را که گفتم صفات مردی است به نام اقای ” علی بهینه ” .
راستش امشب شنیدم که علی اقا ، دیشب در حالی به محل اجرای تعزیه آمده است که یک ساعت قبل از آن پدرش را در بیمارستان بستری می کند و خود را به قلعه می رساند تا بازیگران را در اجرای تعزیه کمک کند .
و هر چه اندیشیدم که این را چه بنامم جز ” عشق ” نام دیگری را برازنده نیافتم .
بالاخره طلسم ” تکیه گردی “امسال شکسته شد و ساعت یازده شب گروهی حدودا” پنجاه نفره به راه افتادیم .
ابتدا به نزدیکترین تکیه به حسینیه رفتیم . فاطمیه . پس از آن به تکیه ی آقایان دبیری و سپس با گذشتن از کوچه های باریک قلعه وارد حسینیه ی ملا باقر شدیم . عزاداران حسینیه ی ملا باقر در سال های گذشته به طور مرتب به کوی مجدیان می آمدند اما در این مدّت فرصتی پیش نیامده بود تا ما نیز جبران کنیم و به دیدار آنها برویم . حسینیه ای با پله های بلند و محیطی باز . پس از مدّاحی اقای علی شیخ نجدی ، اقای علی مجدی نسب پشت تریبون قرار گرفت و نوحه ای پر محتوا با بند تکراری ” هم دست بریده ، هم مشک دریده عالم به فداکاری عبّاس ندیده ” خواند . نکته ی جالب در مورد این حسینیه آن بود که سال تاسیس این حسینیه ۱۲۱۶ هجری قمری بود یعنی ۲۲۱ سال پیش . پس از پذیرایی های متداول از شیب تند کوچه ی حسینیه ی آل علی گذشتیم و بر عزاداران این حسینیه وارد شدیم .
این در حالی بود که آقای عبدالامیر مجدی عرب یزله ی معروف ” فریاد یا محمدا ” را سر داده بود و جمعیت با صدای بلند او را همراهی می کردند .
اقای علی شیخ نجدی در وسط جمعیت قرار گرفت و نوحه ی ” تا رسانم به حرم آبی دل نگران ربابم دل نگران ربابم ” را خواند و بسیار مورد توجه قرار گرفت .
پنجاه و پنج دقیقه از حرکتمان گذشته بود که وارد تکیه مرحوم باقر رشنو شدیم و پس از دقایقی ، از آنجا خارج شدیم و بعد از توقف کوتاهی در تکیه ی اقایان داوری ، از پیچ تند مسجد قلعه بالا آمدیم و وارد آخرین مکان تکیه گردی امشب شدیم . در اینجا نیز همچون تکایای قبلی مورد عزت و احترام واقع شدیم و با پذیرایی گرم خود ما را بدرقه کردند .
امسال سومین سالی است که به شکل منسجم و یکپارچه به تکیه گردی می پردازیم امّا امسال یک تفاوت عمده با سال های دیگر داشت و آن حضور بزرگان خاندان مجدی همچون حاج عظیم فخر مجدیان ، حاج عبدالامیر مجدی عرب ، حاج محمد باقر مجدی نسب ، حاج امیر تویسرکانی و حاج منصور مجدی در کنار جوانان طایفه بود که این امر باعث دلگرمی بیشتر جوانان می شد .
خداوند سایه ی این بزرگان را همواره بر سر ما مستدام بدارد .
و اما برنامه ی فردا :
فردا مصادف با تاسوعای حسینی از طرف خانواده ی مرحوم میرزا علی مجدی عزاداران حسینی به صرف ناهار دعوت شده اند . این برنامه در ساعت ۳۰/۱۱ انجام خواهد شد و پس از آن نماز بر پا می گردد و ساعت ۱.۳۰ هیات معظم و متحده ی قلعه برای بر پایی عزاداری امام سوم شیعیان به سمت سیاهپوشان حرکت خواهد کرد .
حضور تک تک خاندان مجدی و منسوبین را برای هرچه باشکوه تر برگزار شدن این مراسم خواستاریم .