صِدقِه سَرِش بام(فدایش شوم)افتخار آفرید.
بِرندَش همین عبارت است.صدقه سرش بام.از بدو تولد تا همین چند وقت پیش که برای عرض تبریک با مادرشان تماس گرفتم با همین عنوان صدایش می کند.مرجان خانم ،بهنام چطوره؟صدقه سرش بام.خوبه.سلام میرسونه و بعد خنده ی هر دو طرف فضا را دلپذیر تر میکند.همین بار آخر گفت: آبجی، دیدی حق به دست منه که با این عنوان صداش می زدم و می زنم.راستش از این همه عشق و دوستی مادر و فرزند دلم غنج می رود و آرزو میکنم بهترین ها برای این تک فرزند رقم بخورد.تک فرزندی که وجودش لبریز از عشق پدر و مادر است و وابستگی و دلبستگی سخت و محکمی با هر دو دارد.این عشق و علاقه حتی در تُن صدا و قیافه بهنام خان هم اثر گذاشته و کپی برابر اصل مادر شده است.کسب رتبه ۳ رقمی توسط این جوان برومند در کنکور سراسری بهانه ای شد که از او دعوت و مصاحبه ای با ایشان داشته باشم و در سایت برای بازدید کنندگان به نمایش بگذارم. دعوتم را محترمانه پذیرفتند . در یک قبل از ظهر پاییزی میزبان ایشان بودم.
خیلی سلیس و روان و با علم به مطلب سخن می گوید.از همان دسته انسان هایی است که علی رغم سن کم پای صحبت هایش که بنشینی، لذت میبری و این لذت صد چندان میشود وقتی میدانی طرف از رگ و ریشه ی خودت است .بیش از یک ساعت پای صحبت های شیرین،رسا و نغزش می نشینم.معلومات جامع و کاملی فراتر از سن و سال خود دارد(ماشاء الله)کلمات را خیلی زیبا در کنار هم می چیند و در قالب یک جمله بر زبان می آورد و تو احساس میکنی با سیاستمداری کهنه کار مشغول گپ و گفتگو هستی . شاید یکی از هزاران دلیل موفقیتش همین سخنوری و بهره مندی از گنجینه لغات است.از او می خواهم خود رامعرفی کند.
بهنام مجدی زاده نوه ی مشترک مرحومین حاج عبدالرحمان مجدی زاده و خواجه غلامعلی مجدی نسب و یگانه فرزند عبدالرضا مجدی زاده و مرجان مجدی نسب هستم.متولد ۱۹ بهمن ماه سال۱۳۸۱ در دزفول وفارغ التحصیل دبیرستان شیخ انصاری(تیز هوشان) در خرداد سال ۱۴۰۰ با معدل ۱۹/۷۹ در رشته علوم انسانی . با پیروی از شعار پیوستگی فعال توانستم به لطف خدا ویاری والدین و پشتکار و کوشش خودم موفق به کسب رتبه ۴۴۱ در کنکور سراسری شوم.
۲-چه رشته ای را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده اید؟
با توجه به رتبه کسب شده برای انتخاب خیلی از رشته ها یا بهتر بگویم تمامی رشته ها دست و بالم باز بود .اما با توجه به در نظر گرفتن تمام آیتم هااعم از نام و وجهه و در آمد ،علاقه به رشته و دانشگاه محل تحصیل حرف اول را در انتخاب می زند و آن چه مبرهن و واضح است این که صد درصد تمام آیتم های مورد دلخواه شامل حال یک رشته نمی شوند.به شخصه برای منِ نوعی انتخاب و ورود به رشته حقوق در بسیاری از شهرهای بزرگ چون شیراز و اصفهان و مشهد و…خیلی راحت امکان پذیر بود اما ارجحیت من محل تحصیل و علاقه و این که در رشته انتخابیم در پلکان اول تا چهارم قرار گیرم،بود و به همین خاطر رشته علوم ارتباطات اجتماعی دانشگاه تهران را بخاطر علاقه ام به سیاست و رسانه انتخاب کردم ۰هر چند که از نظر بسیاری ممکن است این رشته در رتبه پایین تری باشد.اما خدا را شاکرم که توفیق داد در بهترین دانشگاه ایران یعنی دانشگاه تهران پذیرفته شوم.
۳-بهنام جان از چه زمانی شروع به خواندن برای کنکور کردی؟
از پایه دهم به صورت فرمالیته شروع کردم.پایه یازدهم جدی تر شد و با همین جدی تر انگاشتن، متاسفانه جامعه جهانی درگیر ویروس کرونا شد.یک تهدید بالقوه که من آن را با مطالعه جدی به فرصت تبدیل کردم.خیلی از دانش آموزان متاسفانه با شیوع این بیماری دچار افت تحصیلی شدند ولی من به نوعی میتوان گفت از مدرسه فاصله گرفتم.سیستم آموزشی قلم چی را مد نظر خودم قرار دادم .با برنامه هایش پیش رفتم و شکر خدا به نتیجه رسیدم .البته ناگفته نماند انتظار کسب رتبه ی بالاتر و بهتری را از خودم داشتم.
۴- نقش پدر و مادر تان را در کسب این موفقیت چگونه ارزیابی می کنید؟ بسیار پر رنگ .حمایت های مالی و معنوی این دو بزرگوار که ان شاء الله فرصتی باشد و برایشان به نیکی جبران کنم ،بسیار ملموس و قابل توجه بوده است.گاها”پیش می آمد که در یک آزمون و امتحان نتیجه مطلوب و قابل قبولی را نمی توانستم ارائه بدهم.هر دو ایشان در این مواقع نه مرا مورد سوال و مواخذه قرار می دادند نه احیانا توبیخ و سرزنشی در کارشان بود.حمایت های بیدریغ ایشان را قدردان هستم و ارج می نهم.

۵-سطح علمی کنکور را چگونه ارزیابی کردید؟
کنکور به نظر بنده مهارتی شده.این که چندین درس را حفظ کنیم و به امید کسب رتبه سر جلسه کنکور برویم اشتباه محض است.کنکور سخت و آسان ندارد.من خودم به شخصه علاوه بر درس خواندن مستمر وبه صورت مفهومی روی پیدا کردن تاکتیک های طراحان سوال هم کار می کردم.به عنوان مثال آشنایی با قسمتی در سازمان سنجش به نام دفتر روان سنجی و آزمون سازی و تحقیق و کنکاش بر روی طراحان و روان شناسان آن با توجه به کنکورهای گذشته یک نتیجه طلایی برایم به ارمغان آورد.شاید باورش سخت باشد ولی همین روان شناسی شخصیتی باعث شد که سوالات به ظاهر سخت را از بُعد چیدمان روان شناسی جواب درست دهم و این امر لذت کنکور را برایم دو چندان کرد.

۶- قصد مهاجرت به خارج از کشور را در ذهن داری؟
به هیچ عنوان.متمایز بودن محیط فرهنگی،وابستگی شدید عاطفی به خانواده و شهرم و کشورم و باور این مهم که میتوان با پیوستگی فعال به بالاترین مدارج علمی در ایران رسید سه دلیل قاطع و محکمی هستند که مانع می شوند حتی فکر مهاجرت به ذهنم خطور پیدا کند.اما اگر زمانی به هر دلیل قصد مهاجرت به خارج از کشور را داشته باشم ،زمانی است که در ایران بهترین موقعیت را داشته باشم وبه طریقی ادامه راهم را در کشوری دیگر بدهم و هر آن زمان که اراده بازگشت به وطن کنم جایگاهم تثبیت شده باشد نه این که تمام پل های پشت سرم را خراب کرده باشم.
۷- آقا بهنام،ساعات مطالعه شما برای کنکور در شبانه روز چقدر بود؟
از ۴ ساعت شروع کردم و به روزی ۱۰ ساعت رساندم.ولی در کل کیفیت مطالعه برایم مهم تر از کمیت بود.سعی داشتم حداکثر بهره وری را داشته باشم و نتیجه بگیرم.
۸- بالاترین در صد کسب شده در کنکور مربوط به چه درسی بود؟
عربی و روان شناسی با ۹۰ در صد.

۹-آقای مجدی زاده،تا جایی که ذهنم یاری می دهد همواره با وجود سن کم پیش بینی هایی در رابطه با تحولات ایران و خاورمیانه در فضای مجازی داشته و داری.پیش بینی هایی که اکثر اوقات درست از آب در می آید.سوال بعدی را اینگونه عنوان میکنم.۱۰-آیا به سیاست علاقه خاصی داری؟
راستش را بخواهید بله.دلیل این علاقه را هم نمی دانم.در ضمیر ناخود آگاهم بوده .البته حوزه تخصصی من در سیاست،روابط بین المل با محوریت مطالعات منطقه ای بوده و این روند به صورت تخصصی و وسیع از تابستان ۱۳۹۲ آغاز شد.البته در کودکی هم به صورت ضمنی اظهار نظراتی می کردم ولی چندان پشتوانه قوی علمی و تخصصی نداشتند..مدت ها از طریق بلوتوث نظراتم برای این و آن ارسال میشد و ما هم در عالم کودکی لذت می بردیم.۱۱- به جز سیاست و سخنوری به چه چیزی علاقه دارید؟
خیلی چیزها را با توجه به مقطع سنی و علاقه تجربه کرده و کنار گذاشته ام.زمانی عاشق فوتبال بودم.در یک بازه زمانی مشتری پرو پا قرص هواپیما و ناوگان هواپیمایی بودم و انواع هواپیماها و پروازها را رصد میکردم.اما در حال حاضر فقط سیاست آن هم سیاست منطقه ای را بیشتر دنبال میکنم۰ایده هایی برای صلح خاورمیانه دارم که امیدوارم گام و قدم هایم با همراهانی باشدکه بتوانیم مثمرالثمر باشیم.هر چند صلح پایدار در خاورمیانه بنا به دلایلی هیچگاه امکان پذیر نیست.(مگر با ظهور حضرت حجت). آن مزیت نسبی که به عنوان صلح پایدار یاد می کنیم ایستایی راهبردی در محیط داینامیک خاور میانه است که تحقق آن الزاماتی دارد.
۱۲- به چه رشته ی ورزشی علاقه داری؟
فعالیت ورزشی که ندارم.ولی علاقه خاصی به دیدن فوتبال و آنالیز تخصصی بازی ها دارم و گاها با مربیان ین رشته در میان می گذارم.
۱۳-چقدر در دنیای مجازی وقت می گذرانید؟
از لحاظ تحقیقاتی و تخصصی خیلی زیاد.شاید روزانه ۵ الی ۶ ساعت.ولی از لحاظ ارتباطی و گپ و گفتگو با دوستان تقریبا نیم الی یک ساعت.
۱۴-رمز موفقیت شما؟
پیوستگی فعال در هرزمان و مکان و تحت هر شرایطی
۱۵-غذای مورد علاقه تان؟
کباب و فست فود

سخن را به پایان می برم.جواب بسیاری از سوالاتم را در لابه لای سخنانش دریافت کرده ام. پی به عشق پاکی که به شهرش دارد،به فامیلش،به محله قدیمی قلعه،به ایام محرم و صفر و شور و شوق خاص محله در این ایام،به رود همیشه جاری دز و…… برده ام .نیک میدانم و می داند که زین پس با توجه به رشته ی انتخابیش باید ترک شهر و دیارش کند و در جایی دورتر ازشهر و دیارش مشغول به کار شود اما ایمان دارم همین عشق به زادگاه باعث می شود که باز هم در هر محفل و مجلس و مناسبتی او را ببینیم.برایش آرزوی سربلندی دارم چرا که از دیدِ من با کسب این رتبه تاج افتخاری بر سر یکایک افراد خاندان مجدی نهاده است.به امید موفقیت تک تک جوانان و نوجوانان این خاندان بزرگ سخن را به پایان می رسانم.
حق یارتان

 

نویسنده :خانم فروزان مجدی نسب