بر اساس تحقیقاتی که به تازگی توسط دانشگاه کالیفرنیا ارواین و مرکز سیستمهای ناتیک سربازی ارتش آمریکا در نزدیکی بوستون صورت گرفته کارمندانی که به مدت ۵ روز از ایمیلشان استفاده نکرده بودند به نسبت سایرین ضربان قلب طبیعی تر و متغیر تری را نشان دادند.

این تحقیق بر روی ۱۳ نفر از کارمندان این موسسه نظامی صورت گرفته که نمونه بسیار کوچکی است. با این حال محققین معتقدند نتایج به دست امده بسیار جالب توجه بوده است.

گلوریا مارک، نویسنده این تحقیق و استاد انفورماتیک دانشگاه کالیفرنیای ارواین به HealthDay News گفت: ما از نتایج بدست آمده شگفت زده شدیم زیرا نتایج بدست آمده برعکس چیزی بود که آنها تصورش را می کردند.

اگر شخصی برای مدتی ایمیل نداشته باشد معقول تر به نظر می رسد که به خاطر احساس فراموش شدگی، استرس بالاتری را تجربه کند بنابراین ما اصلا انتظار نداشتیم سطح استرس این ۱۳ نفر پایین بیاید.

این ۱۳ نفر نیمی زن و نیمی مرد بودند و همگی شغل های تخصصی داشتند مثلا مهندس شیمی، روانشناس، زیست شناس، تکنولوژیست غذاو مدیر تحقیق بودند. ضربان قلب هر کدام از شرکت کننده ها به مدت ۳ روز و در دو حالت قطع ۵ روزه استفاده از ایمیل و استفاده نرمال از ایمیل زیر نظر گرفته شد.

آن دسته ای که دسترسی نرمال به ایمیل خود داشتند به طور مرتب در وضعیت هشدار قرار داشتند و ضربان قلبشان ثابت و تغییر صفحه به طور متوسط ۳۷ بار در ساعت را نشان می دادند. اما آن عده ای که از ایمیل خود استفاده نکرده بودند، ضربان قلب طبیعی تر و متغیر تری داشتند و تغییر صفحه در آنها ۱۸ بار در ساعت بود که نشان می داد این افراد استرس کمتر و تمرکز بیشتری خواهند داشت.

مارک همچنین خاطر نشان کرد که افرادی که از ایمیل خود استفاده نکردند مدت زمان بیشتری برای استراحت کردن و قدم زدن و همچنین ارتباط با همکارانشان داشتند. وی افزود که در نظر دارد تحقیقات  بیشتری در این زمینه که به اصطلاح خودش “استراحت ایمیلی “خوانده می شود داشته باشد تا بتواند تاثیرات آن را بر روی مهارت های فردی هم اندازه گیری کند.

به نظر می رسد که ایده جالبی باشد، اما آیا شما می توانید بدون ایمیلتان زندگی کنید؟

یک تست ساده برای فهمیدن میزان اعتیاد به اینترنت وجود دارد. به جوابهای مثبت خود نمره یک و به جوابهای منفی نمره صفر بدهید.

آیا فکر می‌کنید زمانی را که صرف اینترنت می‌کنید بیشتر از زمانی است که باید صرف آن کنید؟
آیا برای محدود کردن استفاده خود از اینترنت مشکل دارید؟
آیا یکی از اعضای خانواده یا دوستانتان از زمانی که صرف اینترنت می‌کنید شاکی است؟
آیا فکر می‌کنید که برایتان مشکل است چند روز بی اینترنت بمانید؟
آیا بازدهی کارتان و یا روابط شخصیتان تحت تاثیر اینترنت قرار گرفته است؟
آیا برایتان سخت است که به جاهای خاصی از وب مرتب سرکشی نکنید و یا دنبال فایلهای خاصی نباشید؟
آیا نمی‌توانید در برابر وسوسه خرید کالا و یا سرویسی در اینترنت مقاومت کنید؟
آیا در تلاش خود برای محروم کردن خود از اینترنت ناموفق بوده‌اید؟
آیا بیشترین لذت و رضایت خود را در زندگی در زمان آنلاین بودن کسب کرده‌اید؟

نتایج:

اگر نمره شما بین ۰ تا ۳ باشد، احتمال کمی وجود دارد که معتاد به اینترنت شوید.

اگر نمره‌تان بین ۷ تا ۹ باشد ، متاسفم، معتادید.

نمره بین ۴ تا ۶ حالت بینابینی دارد.ممکن است معتاد شوید و یا نه.