همه ما گاهی دچار اضطراب میشویم و به انواع و در جاهای مختلف آن را تجربه کرده ایم.

اضطراب یکی از احساسات ماست که برایمان حالت خوشایندی ندارد ، ولی در واقع برای این در ما به وجود آمده که از زندگی ما حفاظت کند.

درست است، درواقع نداشتن اضطراب برای ما موجودات زنده ، خطر جانی در پی دارد.

فرض کنید که شما هیچ نوع اضظرابی نمیداشتید.

در این حالت شما از هیچ خطری فرار نمیکردید ، خود را از ماشین هایی که به سرعت به سمت شما می آیند دور نمی کردید ، برای امتحاناتتان درس نمی خواندید ، برای شغلتان درست تلاش نمی کردید ، از حیوانات وحشی ترسی نداشتید و به راحتی به سمت آنها می رفتید ، کارهای خطرناک زیادی انجام می دادید که می توانست جان و مال و موقعیت و شغل شما را به خطر بیاندازد.

پس به هر حال داشتن این حس نا خوشایند برای ما مفید است. باید دانست که اضطراب دارای علائمی است که بدون آنها ما دچار این حالت نمیشویم.به این علائم ، علائم جسمانی اضطراب گفته میشود.

از جمله تپش قلب ، سنگین شدن تنفس ، احساس وجود یک توپ یا تخم مرغ در گلو ، احساس سوزش در معده ، احساس سفت شدن و درد زیر قفسه سینه ، عرق سرد ، لرزش دست ها و زانو ها ، بی قراری و … .

احتمالا همه شما زمانی که به این علائم توجه می کنید ، متوجه می شوید که بار ها و بارها این احساس ها و علائم را تجربه کرده اید.

ولی آیا به دلیل اضطراب است که این علائم به وجود می آید یا این علائم هستند که دلیل به وجود آمدن اضطراب است؟

در واقع هر دوی این ها دلیل وجود دیگریست.این بدان معناست که وجود علامت های جسمانی می توان دلیل به وجود آمدن اضطراب باشند و در عین حال زمانی که اضطراب به وجود می آید ، این علامت ها در پی آن رخ بدهند.

پس با دانستن این موضوع ما می توانیم با کنترل کردن این علائم و کم کردن آنها ، تا حدودی و شاید به طور کامل اضطراب را نیز کنترل کنیم.

این حالتیست که به ما کمک میکند در هر شرایطی و به هر دلیلی که دچار اضطراب شده ایم ، آن را کاهش دهیم و احساسات و عقل خود مسلط شویم.

در شماره بعد تاریخچه تکاملی به وجود آمدن اضطراب از زمانی که ما انسانها در غارها و جنگل ها زندگی میکردیم را برایتان خواهم گفت و در شماره بعد از آن روش های کنترل کردن علائم جسمانی و در انتها کاهش اضطراب را برایتان شرح می دهم.

هادی شیخ نجدی

روانشناس بالینی