باورهای اشتباه در مورد چشم

      ۱ )     مطالعه در نور کم به چشم ها اسیب می رساند : استفاده از چشم ها در نور کم باعث اسیب به انها نمی شود . فراموش نکنید از زمانی که تمام فعالیت های مرتبط با بینایی مانند مطالعه و خیاطی ، زیر نور شمع یا چراغ های نفتی یا گازی صورت  می گرفت ، مدت زیادی نمی گذرد . اگر قرار بود این اتفاق بیفتد سال های قبل همه باید نابینا می شدند . البته شکی نیست که همه افراد برای سهولت در مطالعه و چلوگیری از خستگی چشم باید از نور مناسب استفاده کنند .

      ۲  )     عینک زدن ( یا نزدن ) باعث اسیب به چشم می شود : عینک ها به طور معمول جهت بهبود دید به کار می روند . عدم استفاده از عینک باعث اسیب فیزیکی چشم نمی شود . در واقع عینک عاملی برای تقویت یا تضعیف بینایی نیست .

      ۳ )    استفاده از لنزهای تماسی جلو پیشرفت نزدیک بینی را می گیرد : بعضی از افراد بر این باورند که استفاده از لنزهای تماسی به مرور زمان ، باعث اصلاح بینایی و در نتیجه عدم نیاز به استفاده از عینک یا لنز خواهد شد . هیچ یافته علمی مبنی بر این که استفاده از لنزهای تماسی باعث بهبود ضعف بینایی یا کند شدن روند کاهش بینایی شود ، وجود ندارد .

      ۴  )    نشستن نزدیک تلویزیون در کودکان ، نشان دهنده ضعیف بودن چشم است : کودکان از توانایی انطباق بالاتری نسبت به بزرگسالان برخوردار هستند ، در نتیجه معمولا مطالب خواندنی را به چشم شان نزدیک می کنند یا نزدیک به تلویزیون می نشینند . هیچ دلیلی مبنی بر این که این عادت باعث اسیب به چشم شود وجود ندارد و معمولا با رشد کودک به فراموشی سپرده می شود .

       ۵ )   استفاده از تلویزیون و رایانه باعث ضعیف شدن چشم می شود : استفاده از رایانه یا سایر دستگاه های تصویری باعث اسیب به چشم نمی شود ، هر چند در اثر کار بسیار نزدیک با رایانه یا مطالعات طولانی مدت ، به دلیل کاهش پلک زدن و در نتیجه خشک شدن سطح قرنیه ، خستگی یا ناراحتی چشم رخ می دهد و همین امر باعث ضعیف شدن چشم می شود نه استفاده مدام از اینگونه وسایل . استراحت موقت چشم و نگاه کردن به بالا یا کنج اتاق یا به اشیاء دور می تواند از خستگی چشم بکاهد .

       ۶ )   انحراف چشم اطفال به مرور زمان بهبود می یابد : انحراف واقعی چشم در اطفال به مرور زمان بهبود نمی یابد ، گر چه در بعضی از کودکان به دلیل پهن بودن پل بینی ممکن است که چشم ها لوچ به نظر برسند که این حالت با رشد کودک کاهش می یابد اما کودک دچار انحراف واقعی چشم برای جلوگیری از ایجاد دوبینی ، تنها از یک چشم استفاده می کند و بنابراین چشم دچار انحراف از بینایی خوبی برخوردار نخواهد شد . تمام کودکان دچار انحراف چشم باید توسط متخصص معاینه شوند .

       ۷ )   خوردن هویج باعث بهبود بینایی چشم می شود : هوبج حاوی مقادیر زیاد ی از ویتامین a است که برای سلامت بینایی ضروری است ، اما مقدار مورد نیاز بدن به این ویتامین خیلی اندک است و بسیاری از مواد غذایی دیگر نیز حاوی این ویتامین هستند .

       ۸ )   مطالعه ی متن های ریز به چشم افراد اسیب می رساند : باورهای غلط بسیاری در این خصوص که افراد دچار کاهش بینایی یا سالمندان دچار کاهش بینایی نباید زیاد از چشم شان استفاده کنند وجود دارد ، همچنین این باور نادرست وجود دارد که خواندن متن های ریز باعث تشدید و تسریع کاهش بینایی می شود . در این مورد شاید مقایسه دوربین با چشم انسان بتواند به درک موضوع کمک کند . عکس گرفتن از اشیای بسیار کوچک سبب خراب شدن دوربین نمی شود پس ما نباید نگران باشیم که از چشمان مان حداکثر استفاده را می بریم .

       ۹ ) استفاده از عینک باعث وابسته شدن فرد به ان می شود : عینک های طبی جهت اصلاح عدم وضوح بینایی تجویز می شوند ، بنابراین به دلیل واضح شدن دید افراد تمایل به استفاده بیش تر از انها دارند ، گرچه این حالت شبیه وابستگی به عینک است ، ولی در حقیقت به خاطر تمایل فرد به واضح تر دیدن است .

     منبع نوشته : مجله ی تخصصی کاوشگر