حکمران گرجستان و مسئله مالیات معوقه(صفویه)

  حکمران گرجستان که دو سال بود از پرداخت به خزانه ایران (در اصفهان) خودداری کرده بود پس از این که شنید، شاه وقت صفوی سپاهی از مرکز روانه گرجستان کرده است در نامه ای که به تاریخ اول آبان ۹۵۹خورشیدی به «میرزا سلمان» وزیر مربوط دولت صفوی نوشت، آمادگی خود را برای پرداخت مالیات عقب مانده اعلام داشت و از تاخیر در پرداخت پوزش خواست.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 اول آبان ۱۳۰۶ خورشیدی-عهدنامه رعایت بی طرفی و تامین متقابل میان ایران و شوروی  (پهلوی اول)

 پیمان رعایت بی طرفی و تامین متقابل که میان تهران و مسکو امضاء شده بود مبادله شد. این پیمان هشتم مهرماه همین سال میان دوکشور تنظیم شده بود و پارلمان ایران با تصویب یک ماده واحده در ۲۷ مهرماه مبادله و اجرای آن را قانونی ساخته بود. تا کنون به لغو این عهدنامه که دارای هشت فصل است اشاره نشده است. پس از فروپاشی شوروی، روسیه متعهد به رعایت قرادادهای آن دولت شده و در حقیقت برجای آن نشسته است.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 اول آبان سال ۱۳۲۲ خورشیدی -استخدام مستشار(رایزن) برای امور دارایی ایران از آمریکا (پهلوی دوم)

مجلس شورای ملی با استخدام ۶۰ کارشناس امور مالیات، استخدام و دارایی از آمریکا برای وزارت دارایی موافقت کرد. استدلال شده بود که این امور نه تنها نیاز به نوسازی دارد بلکه از شهریور ۱۳۲۰ به دلیل ضعف دولت و نا امن شدن کشور، کار جمع آوری مالیات مختل شده و دولت عمدتا کسری بودجه را از محل انتشار اسکناس جدید تامین می کند که از نظر علم اقتصاد، کار نادرستی است.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 تاسیس تلویزیون دولتی ایران و گسترش آن (پهلوی دوم)

آبان ۱۳۴۵: نخستین فرستنده تلویزیون دولتی به نام شبکه ملی (عنوانی در برابر تلویزیون غیردولتی آن زمان که از سال ۱۳۳۷ فعالیت می کرد) آغاز بکار کرد و با جذب ماهرترین روزنامه نگاران وقت از جمله «مصطفی قریب » موفق شد با پخش اخباری کامل و بدون خود سانسوری(تاکید روی خود سانسوری و نه سانسور)، بینندگان وقت را به خود جلب کند و همین امر کمک به تصویب قانون یکی شدن رادیو ـ تلویزیونهای ایران کرد که اجرای آن در سال ۱۳۵۰ تکمیل و صدا وسیما با خبرگزاری مستقل خود به وجود آمد و در محل فعلی ــ جام جم ــ مستقر شد.
پس از ادغام رادیو با تلویزیون، تورج فرازمند سردبیر قبلی روزنامه اطلاعات و مفسر رادیو ایران مدیر اخبار رادیو و ایرج گرگین مدیر اخبار تلویزیون شد. غلامحسین صالحیار سردبیر پیشین روزنامه اطلاعات و خبرگزاری پارس و اولین سردبیر آیندگان نیز برای سازمان رادیو ــ تلویزیون ملی،  خبر گزاری مستقلی به وجود آورد که به نام « واحد مرکزی خبر » هنوز باقی است.از چهار ژورنالیست که در بالا به آنان اشاره شد، تنها ایرج گرگین در قید حیات است.

ایرج  گرگین

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

تشکیل جبهه ملی به رهبری دکتر “محمد مصدق”

در ۱۸ مهر ۱۳۲۸خورشیدی، نونزده تن از مردان سیاسی ایران از جمله دکتر محمد مصدق، به عنوان اعتراض به انتخابات دوره شانزدهم مجلس شورای ملی به دربار رفته و در آنجا متحصن شدند. این ۱۹ نفر در روز اول آبان در منزل دکتر مصدق گرد آمده و جبهه ملی ایران را به رهبری وی تشکیل دادند.

از جمله ی افراد موسس میتوان از محمد مصدق،دکتر کریم سنجابی، احمد زیرک‌زاده، ، سید علی شایگان، ابوالحسن حائری‌زاده، حسین مکی، مظفر بقائی و حسین فاطمی نام برد.

با پیوستن حزب ایران و سازمان پان ایرانیسم، حزب پان ایرانیست به رهبری پزشکپور، نهضت خداپرستان سوسیالیت)حزب مردم ایران( به رهبری حسین راضی و محمد نخشب و حزب ملت ایران به رهبری داریوش فروهر و بعدها برخی از هواداران خلیل ملکی، جبهه ملی به صورت مهم‌ترین سازمان سیاسی ملی‌گرای ایران در جریان نهضت ملی شدن نفت در آمد.جبهه ملی ایران ، بزرگ ترین ائتلاف نیروهای سیاسی در تاریخ معاصر ایران تا پیش از انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ است.

در نتیجه تلاش‏ های این جبهه، انتخابات (سرشار از تقلب )تهران و حومه، باطل اعلام شد. از آنجا که جبهه ملی یک حزب نبود، رهبرانِ گروه‏ ها و احزاب مختلف در آن عضویت یافتند. از این رو، جبهه ی ملی از گرایش‏ ها و افراد با اندیشه های متفاوت و و حتی مخالف هم تشکیل شده بود.

وقتی که جبهه ملی به مجلس راه یافت، مصدق رهبری جنبش ضد استعماری ملت ایران را بر عهده گرفت و کوشید از رقابت آمریکا و انگلیس، به نفع مبارزه استفاده کند. مهمترین کاری که در آن مقطع به پیشگامی جبهه صورت گرفت، ملی شدن صنعت نفت ایران و خلع ید از شرکت نفت ایران و انگلیس بود.

متاسفانه، این جبهه بعدها و به ویژه پس از قیام ۳۰ تیر ۱۳۳۱، دچار اختلاف درونی شد و گروهی از اعضای آن به ویژه بخشی از جناح مذهبی به رهبری آیت‏ اللَّه کاشانی،به دلیل منافع شخصی و نیز اختلاف افکنی انگلیس از دکتر مصدق فاصله گرفتند، همین امر جبهه ملی را دچار پراکندگی و سستی نمود.

پیامدهای این اختلاف در جبهه ملی و نهضت، وقوع کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ علیه دولت مصدق بود. پس از کودتا، با دستگیری و زندانی شدن رهبر و سرکوب اعضا، جبهه ملی عملاً از هم پاشید . . اگرچه بعضی از فعالان آن در نهضت مقاومت ملی به مبارزه با حکومت ادامه دادند. در سال‏های بعد جبهه ملی دوم و سوم و چهارم وپنجم به وجود آمدند.

پیکره ای از اولین کنگره جبهه ملی ایران

 ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 

                                              کسی که مبارزه می کند،امکان دارد که ببازد،اما کسی که مبارزه نمی کند بازنده است.

                                                                                                                                                برتولت برشت