حسین خلعتبری مکرم

۱۳۵۱ بعد از گذراندن دورهٔ مقدماتی پرواز جهت طی نمودن دورهٔ پیشرفته به کشور آمریکا اعزام شد. استعداد خیره‌کنندهٔ او در یادگیری و در پی آن هدایت هواپیما، باعث شده بود به عنوان دانشجوی ممتاز شناخته شود و نام او را تمامی استادان به‌عنوان یک دانشجوی برجسته بر زبان آورند.

در همین حین حسین دزست مثل جریانی که در فیلم دید اخظار و خاطر این مهارتها از میان دانشجویان آمریکایی ، اسرائیلی و ایرانی فقط حسین خلعتبری مکرم فرستاده شد برای
fighting! Against the best F-4 Phantom II aviators God has ever seen!

: And the Best of the Bests
حسین به خاطر مهارت خاصی که یادگیری به کار می بست و در خلبانی داشت، دورهٔ شلیک موشک ماوِریک که یک موشک هوا به سطح است و به وسیلهٔ آن می‌توان انواع شناورها را هدف قرار داد، را با موفقیت طی کند و به‌واسطهٔ این مهارت به او لقب حسین ماوریک را داده بودند.

و آنچه رتبۀ ردۀ تکنیکی نیروی هوایی ایران را در جایگاه بین الملی تعیین میکرد نمره ای بود که هر حسین ایرانی در دورهای مختلف کسب میکرد و نه اون روز نه امروز فاکتور غیر قابل شمار شهامت در این رتبه تاثیری نداشت !

حتی شهامت حسین که در روز ۷ آذر ماه سال ۱۳۵۹ با شیرحه های حیرت انگیز و شلیک ماوریک های در حال خدمت در ارتش ایران رو بر سر نیروی دریایی عراق وارد می آورد که در این روز و در پی از دست رفتن ناوچه سهند ایران نیروی دریایی عراق از نظر عملیاتی ۱۰۰% نابود شد !

حسین خلعتبری مکرم …. کاپیتان سرهنگ خلبان حسین خلعتبری مکرم هنگامه تحویل سال ۱۳۶۴ تنها کشیک آلرت حاضر در پایگاه نوژه در آسمان کردستان در نهایت شهامت با دو فروند میگ ۲۳ و یک فروند میگ ۲۵ !! درگیر شد. یکی از ۲۳ ها رو سافت و تبعا توسط ۲۵ هدف قرار گرفت و پس از خروج کابین عقبش … سیستم خروج او فعال نشد و حان گرانفدر و توان پر مقدارش را هدیه به مردم خوب میهن اش کرد.

اما نیروی هوایی ایران رتبه بزرگی را از دست داد که مهم ترین دلیل سقوط رتبه دوم جهان این دست از وقایع و محرومیت خلبانان ایرانی از آموزشها و جنگ افزار جدید وو پیشرفته طی این سالیان ؛ مورد اشاره در پست ماقبل بود.

تلویزیون عراق با اعلام این خبر با آب و تاب اعلام کرد که موفق شده یکی از بهترین خلبانان ایرانی را از بین ببرد اما این خبر برای حفظ شادی روز اول نوروز ایرانیان تا هفته بعد مسکوت ماند.

جالب آنجاست که اسم یکی از خیابونهای مقابل یه پایگاه هوایی نیوجرسی به اسم حسین خلعتبری هستش که در اون خیابون یادمانی از اون شهید جاوید درست کردن که بهترین خلبان فانتوم بوده و از مهارتها و نمراتی که کسب کرده نوشتن

روح بلندشان شاد و یادشان گرامی باد