February 05,2023 | ۱۴۰۱/۱۱/۱۶
اخبار ویژه

تاثیر منفی دراز کشیدن پس از صرف غذا

تاثیر منفی دراز کشیدن پس از صرف غذا

یک متخصص گوارش و کبد گفت:برخی تصور می کنند خوابیدن پس از صرف غذا به هضم آن کمک می کند، در حالی که دراز کشیدن پس از صرف غذا بیماری رفلاکس معده را تشدید می کند. کتر مسعودی، متخصص گوارش و کبد گفت:  بازگشت غیر عادی اسید و شیره معده به مری و آزرده شدن […]

یک متخصص گوارش و کبد گفت:برخی تصور می کنند خوابیدن پس از صرف غذا به هضم آن کمک می کند، در حالی که دراز کشیدن پس از صرف غذا بیماری رفلاکس معده را تشدید می کند.
کتر مسعودی، متخصص گوارش و کبد گفت:  بازگشت غیر عادی اسید و شیره معده به مری و آزرده شدن مخاط مری موجب بیماری رفلاکس معده به مری می شود.وی گفت: شایع ترین علامتی که بیماران با آن به پزشک مراجعه می کنند ترش کردن است یعنی بیمار احساس می کند مایعی ترش وارد دهانش شده است.وی افزود: برگشت مداوم مواد اسیدی می تواند مری را تحریک کرده و سبب سوزش فشار یا التهاب شود التهاب معده و در نهایت باعث به وجود آمدن زخم در مری می شود که افراد برای کنترل علایم در هر وعده غذایی باید حجم غذا را کاهش دهند.
 این فوق تخصص گوارش و کبد با اشاره به روش های درمانی رفلاکس معده ادامه داد: داروی ضد رفلاکس و انجام عمل جراحی از جمله راه های درمان رفلاکس معده است که با پرهیز از خوردن مواد غذایی چرب، کاهش وزن، خوابیدن حداقل دو ساعت پس از صرف غذا و … می توانیم این بیماری را کنترل کنیم.
 آلوئه ورا بخورید
این متخصص گوارش و کبد در پایان با اشاره به عدم تاثیرگذاری گیاهان دارویی در رفع رفلاکس معده اظهار داشت: برخی تصور می کنند استفاده از گیاهان دارویی همچون نعنا رفلاکس معده را درمان می کند این در حالی است که مصرف این گونه ای گیاهی در درمان این بیماری موثر نیستند و فقط با استفاده از آلوئه ورا می توان رفلاکس معده را کنترل کرد.