نوروز ٩۶ بود که همچون نوروزهاى گذشته نشستم پاى تقویم و روزهاى کم کار سال و تعطیلات و نگاه کردم تا بتونم ى برنامه براى طول سال داشته باشم.
یکى از ٣ سفر سال ٩۶ شد اروپا گردى.
تصمیم به راحتى شد اروپا اما یک سد بزرگ این وسط بود اونم ویزا شینگن!
اخذ ویزا شینگن براى اکثریت ایرانى ها ى کار نه نشد بلکه واقعا سخته به خاطرمدارک متعددى که سفارت خونه ها از شما میخوان.
از کپى شناسنامه تا حساب بانکى خوب و سند ملکى و …….
خیلى ها در نگاه اول به شرایط میگن نه بابا شینگن کار ما نیست منم شاید اولش چنین فکرى به ذهنم اومد اما شرایط خودم و بررسى کردم و با توجه به اینکه قبلا یکبار شینگن گرفتم و مهر و ویزا چندین کشور مختلف داخلم پاسپورتم بود به این خاطر امیدوارم بودم که بدون مشکل دومین ویزا رو هم بگیرم.براى محکم کارى یک دعوت نامه رسمى هم از پسرخالم که المان بود گرفتم و به کمک میلاد دوستم در ٧ اردیبهشت ایمیل درخواست وقت مصاحبه رو ارسال کردم و ٢١ تیر ماه سفارت جواب ایمیل و داد که شما ١۴ شهریور بیاین جهت مصاحبه.پس اگر روزى خودتون تصمیم گرفتین شخصا ویزا بگیرید و کار رو به دلال ها و آژانس هاى مسافرتى واگذار نکنید در نظر داشته باشید که ۴ ماه قبل از سفرتون اولین اقدام که گرفتن وقت سفارت هست رو انجام بدید.
روز مصاحبه هم سوالات سختی پرسیده نمیشه و یک شخص به زبان شیرین فارسى با شما صحبت میکنه تا تشخیص بده که شما پناهنده هستید یا توریست و متناسب با مدت زمان برنامه سفر شما بهتون اجازه ماندن در حوزه شینگن رو میده.
خلاصه که ما ویزا رو به این صورت گرفتیم.
سفر به دور اروپا سفر خوبى بود.
پر از تجربه هاى تازه و ناب،پر از حسرت و افسوس،پر از اشنا شدن با فرهنگ هاى تازه.
شاید به زودى برگردم به لاتربرونن چون فرصت اندک است و جای بسیار ندیده و راه بسیار نرفته مانده.

‌‎پاشو و برو دنبال آرزوت! خدا رو چه دیدی شاید به توام مثل من ویزا دادن.بعدم اینکه اگر نشد وجدانت راحته که یک‌ بار برای رسیدن به رویاهات اقدام و تلاش کافی کردی اما خارج از اراده‌ات اتفاقاتی افتاد و نشد.

چرا پرچم سوییس؟
سوییس بهترین و منظم ترین کشوریه که من تا به امروز دیدم و کوه هاى الپ یاداور کارتون هاى دوران کودکى.

وقتی صحبت از سفر میشه اولین چیزی که به ذهن خیلى ها میاد هزینه سفر.
از بلیط و اسکان تا خورد و خوراک و حمل و نقل.
خیلی از اطرافیان من از فامیل تا دوست برای رفتن به سفر های داخلی یا خارجی تشریف میبرن آژانس مسارفتى و پاسپورت و پول و میدن و از نظر من با یک هزینه بسیار گزاف یک هفته میرن سفر و میان. بیاین از اسکان شروع کنیم. شما در سفر چقدر هتل براتون مهم؟ مهم اصلا براتون یا اینکه صرفا به دنبال ی جا و ی تخت برای خواب هستید؟ اگر مهم که پیشنهاد میدم ادامه مطلب من و نخونید اما اگر مهم نیست و مثل من دوست دارید از صبح زود تا پاسی از شب بگردید و بعد یک جای خوب و راحت برای خواب داشته باشید پس پیشنهاد میدم ادامه مطلب رو بخونید.
بهترین و ارزانترین و به صرفه ترین راه برای اسکان ارزان قیمت استفاده از هاستل که به طور مانگین قیمت هر شب اقامت در هاستل هاى اروپا ۱۵ تا ۲۰ دلار هست.هاستل ها به شما یک اتاق به صورت دربست نمیدن بلکه شما در یک اتاق به همراه تعدادی افراد دیگه اسکان پیدا میکنید که هر شخص برای خودش یک تخت خواب داره به همراه یک کمد.
حمام و دستشویی هم که براى همه مشترک هست و داخل اتاق یک حمام و یک دستشویى وجود داره،در اصل اتاق هاى هاستل ها همون اتاق هاى هتل ها هستن با این تفاوت که شما چند نفر دیگه رو هم کنار خودتون دارید.در هاستل ها مهمترین قسمت آشپزخونه ای هست که به شما اجازه میده آشپزی کنید و غذای خودتون رو تهیه کنید که همینم باعث میشه خیلی در هزینه ها صرفه جویی بشه.
شاید خیلى ها بگن امنیت دارن هاستل ها؟
من تا الان نه دیدم و نه اینکه جایى خوندم مطلبى دال بر نا امن بودن هاستل ها.
دوست ندارید با دختر یا پسر داخل یک اتاق باشید و دوست دارید صرفا با پسر یا دختر هم اتاق باشید اینم شدنیه و شما میتونید موقع رزرو اتاق مخصوص بانوان یا اقایون رو رزرو کنید.
یکی دیگه از مزیت های هاستل اینکه شما با ادم هایی از کشور های دیگه آشنا میشید و باب دوستی های تازه باز میشه.البته همه بچه های کوله گرد میدونن که این دوستی ها با این نیت که در سفر به کشورشون اونا میزبان شما باشن و بالعکس اگر اونا اومدن شما میزبانشون باشید که در دنیای گردشگری به این عمل میگن کوچ سرفینگ و عملا هزینه اسکان شما با کوچ سرفینگ صفر میشه.
براتون بیشتر از راه هاى سفر ارزان میگم.
سفر رفتن نیاز به پول زیاد نداره مقداری همت میخواد و مطالعه.
ادامه دارد