برای رفتن به سنگاپور حتما بایستی از مالزی یا یکی از کشورهای حوزه خلیج فارس به آنجا سفر نمود،چون کشور سنگاپور با کشورمان روابط دیپلماتیک ندارد. علت نبود این رابطه وجود کشور اسرائیل است چون ارتش سنگاپور بوسیله نیروهای اسرائیل ساماندهی شده است. کشور سنگاپور جزیی از کشور مالزی بوده است که بنا به دلایل مذهبی ازین کشور جدا و مستقل گردیده است. کشوری کوچک که بوسیله یک پل از مالزی جدا گردیده ویکی از کشورهای بسیار پیشرفته آسیایی است .

در تاریخ ۱۳۹۳/۷/۱۵ ساعت نه وسی دقیقه من وحامد مالزی را با یک دستگاه اتوبوس بسیار شیک ومدرن به مقصد سنگاپور ترک کردیم. اتوبانی سه بانده وبسیار تمیز و مرتب که از وسط جنگل های مالزی عبور می کرد ودر مدت پنج ونیم ساعتی که در این مسیر بودم احساس خستگی نکردم در تمامی مسیر درختان هرس شده بودند .هیچ گونه زباله ای در طول جاده به چشم نمی خورد وکارگرانی را در تمامی طول اتوبان مشاهده نمودم که مشغول  مراقبت از درختان ونگهداری اتوبان بودند. در هر صد کیلومتر خارج از اتوبان ایستگاه هایی برای مسافرین تعبییه کرده اند که سوخت ومواد غدایی وتمامی وسایل رفاهی را برای آنها مهیا نموده اند.

هنگام ورود به سنگاپور در سر مرز تمامی اثاثیه مسافرین توسط دستگاه رویت می گردد واگر مشروبات الکلی ویا آدامس ویا داروی بیش از حد مصرف ویا سیگار همراه مسافری باشد ضبط وجریمه سنگینی مشمول او می شود در این کشور کشیدن سیگار وخوردن آدامس وانداختن آب دهان بر روی زمین به پول ایران یک میلیون ودویست هزار تومان جریمه نقدی دارد. کسانی که می خواهند سیگار بکشند در مکان های خاصی که تعیین کرده اند بایستی سیگار خود را دود نمایند در تمامی مغازه های این کشور فروش آدامس ممنوع است .در بدو ورود به کشور سنگاپور بوسیله راهنمای بسیار خوبمان آیسان خانم (که جا دارد از ایشان قدردانی ویژه ای بنمایم )به هتل محل اقامتمان رفتیم .هتلی پنج ستاره وفوق العاده شیک ومدرن با تمامی امکانات میانگین هوا در چهارفصل سال ۲۶ درجه است وتقریبا در تمامی طول سال بارندگی دارد .واحد پولش دلار وزبان رسمی آنها چینی مالایی وانگلیسی است. جمعیت این کشور شش میلیون نفر است واکثریت مردم آن بودایی هستند. این کشور یکی از زیباترین تمیزترین وگران ترین کشورهای دنیاست به دلیل محدودیت ترافیک هوایی طول ساختمانهای این کشور بیشتر از ۲۸۰ متر نیست و به همین دلیل تمامی ساختمان های این کشور با یک مدل معماری شهری درست شده اند تمامی ساختمان ها به رنگ روشن هستند .فضای سبزی بسیار وسیعی در اطراف مرکز شهر دیده می شود .

وقتی وارد این کشور شدم احساس کردم وارد یک کشور اروپایی گردیده ام آسمان خراش ها تابلو های برندهای معروف وموفق ماشین های بسیار شیک وآخرین مدل که عمده آنها مرسدس بنز بودند نظم وترتیب رانندگان در رانندگی ورعایت تمامی قوانین راهنمایی ورانندگی باعث شده بود کمتر تصادفی درین کشور صورت گیرد .برخلاف کشور مالزی هیچ موتور سواری را مشاهده نکردم مدل ماشین های آنها ۲۰۱۲و۲۰۱۳و۲۰۱۴ بود وهر سه سال یکبار یک مدل از ماشین ها از گردونه حمل ونقل کنار گداشته می شود. کشور سنگاپور یک کشور کاملا الکترونیکی است حتی در تاکسی های این کشور از دادن پول به راننده خبری نیست وکرایه خود را با دستگاه کارت خوانی که در آن تعبیه گردیده است ،بایستی پرداخت نمود پرداخت حق پارک عوارض جاده ها خرید بلیط مترو اتوبوس وهر چیزی که شما فکر می کنید با دستگاه انجام می گیرد وانسان هیچ نقشی در این کارها ندارد.

هیچ نیروی پلیسی در خیابان دیده نمی شود وتمامی کشور با دوربین کنترل می گردد وهر گونه خطایی را با ثبت عکس پی گیری می کنند هر چند در این کشور کسی مرتکب خطای رانندگی نمی گردد در این کشور خودروها برای پارک کردن در خیابان ها پارک نمی کنند و در پارگینگ های متعددی که در سراسر شهر پراکنده هستند استفاده می نمایند. محل سوار شدن به تاکسی حتما از محل ایستگاه تاکسی ها صورت می گیرد که این ایستگاه ها نیز بیرون از خیابان ها قرار دارند ونرخ تاکسی در این شهر یسته به زمان استفاده متغییر است وسه نرخ دارد محله چینی ها پارک مرلیون اسکله کلارک مارینا ساحل سنتوزا کلیسای سنت ژوزف موزه تاریخ سنگاپور باغ وحش پارک پرندگان مسجد سلطان خیابان عرب ها باغ ارکیده وجزیره تفریحی سنتوزا ودنیای زیر آب از معروفترین جاهای دیدنی سنگاپور می باشند .

گرانترین چلوکباب ایران را می توانید در رستوران ایرانی شیراز به مبلغ یکصد وهشتاد هزار تومان میل نمایید از معروفترین جاهای دیدنی سنگاپور جزیره سنتوزا است که به بهشت سنگاپور معروف است .ساحل دریا موزه ها شهر بازی پار ک های ماجراجویی سینمای هفت بعدی آکواریوم بسیار بزرگ رقص فواره ها تله کابین ودهها جای دیدنی دیگر در این محل قرار دارند. برای دیدن این مکان یک روز باید وقت بگذارید کما اینکه ما نتوانستیم در یک روز تمامی جاهای این مجموعه زیبا را ببینیم در اکواریوم این جزیره بیش از ۲۵۰۰ نوع ماهی مشاهده کردم .برنامه نمایش دولفین ها ورقص فواره ها چذابیت خاصی داشت برای رفتن به چزیره می توان از قایق وتله کابین استفاده نمود دیدن فیلم بر روی پرده ای از آب در کنار ساحل بوسیله سه دستگاه لیزر از سه زاویه مختلف یکی از دیدنی ترین قسمتهای این برنامه بود وققنوسی را نشان می داد که بزرگی آن سه برابر پرده سینما بود .در این مجموعه دیدنی مصر باستان وپارک ژوراسیک  و والت دیسنی را شبیه سازی کرده بودند که واقعا زیبا بودند . در مجموعه مصر باستان کاملاخود را در  مصر باستان احساس می کردم در پارک ژوراسیک هر هشت نفر سوار بر قایق دواری شدیم که از میان دایناسورها رد می شد وحرارت آتش دهان آنها را کاملا حس می کردیم نمایش زنده با وسایل رزمی قدیمی دریایی یکی دیگر از دیدنیهای این مجموعه بود .چرخ فلک بسیار بزرگ این کشور که دومین چرخ فلک بزرگ جهان بعد از چرخ فلک لندن است بسیار جالب بود ودر بالاترین ارتفاع تمامی کشور سنگاپور قابل رویت بود. نشستن در یک ماشین چهار نفره ورفتن به قعر تکنولوژی  با سینمای هفت بعدی اش یکی از جذابترین قسمتهای این مجموعه بود وکسانی که فشار خون بالادارند به آنها توصیه می نمایم ازدیدن این برنامه چشم پوشی نمایند سینمای چهار بعدی این مجموعه با شکوه با نمایش آخرین فیلمهای روز جهان ما را به دنیای اسرار آمیز کودکی برد .

یکی از در آمدهای عمده این کشور گرفتن حق ترانزیت دریایی است که اکثر کشورها برای تخلیه کالای خود در این کشور به خاطر سوخت ارزان در این کشور لنگر می اندازند وتمامی ساحل این کشور در بدو ورود مملو از کانتینرهایی است که در ساحل برای تخلیه و بارگیری مجدد لنگر انداخته اند. یکی دیگر از در آمدهای این کشور توریست ها می باشند که در آمد هنگفتی را نصیب این کشور می نماید پارک شبانه روزی سافاری یکی دیگر از دیدنی های این کشور است که نادرترین حیوانات را می توان از درون اتوبوسی که توریست ها را در این مکان می گرداند مشاهده نمود که متاسفانه به علت کمبود وقت نتوانستیم این باغ وحش را ببینیم .

یکی از زیباترین وباصفاترین جایی که من در سنگاپور دیدم باغ گل ارکیده بود که برای دیدن این باغ با مصفا وبی نظیر یک روز باید وقت بگذارید تمامی گلهای پنج قاره جهان رادر این باغ با دمای محیط محل اقامتشان نگهداری می کنند.درختان زیبا جوی های آب روان آبشارهای زیباودکوراسیون بی نظیر این باغ آدمی را به یاد داستانهای هزار ویکشب می اندازد. پارک تفریحی این باغ محل تجمعع اردوی کودکانی بود که همگی با لباسهای یکسان وزیبا با مربیان خود به این باغ آمده بودند وهر پنج نفر را یک مربی سرپرستی می نمود!استخر بسیار بزرگ این مجموعه با شکوه فراوانش زیبایی این باغ را صد چندان کرده بود واقعا دل کندن ازین باغ برایم میسر نبود وهنگام خروج حس کردم از بهشت خدا بیرون آمده ام.

تمامی اجناس سنگاپور به پول ما واقعا بالا بودند به عنوان مثال قیمت یک آب معدنی کوچک هفت هزار تومان وقیمت یک ساندویچ همبرگر با نوشابه سی وسه هزار تومان بود .اکثر غذاهای آنجا فست فود بودند که من رغبتی به خوردن آنها نداشتم ولی صبحانه هتل که با بیش از صد نوع غذا از ما پذیرایی می نمود مرا تا شب سیر نگه می داشت .شب آخر همراه با آیسان جهت خرید تلفن همراه آیفون به بازار سنگاپور رفتیم در مسیرمان به دکه ای رسیدیم که کباب ترکی سرو می کرد آن شب بعد از چندین روز غذایی باب میلم خوردم جا دارد از آیسان در این سفرنامه تشکر ویژه ای داشته باشم که ما را تا پاسی از شب برای خرید تلفن همراهی نمود وتا ما را راهی هتل ننمود به خانه اش بر نگشت .خانمی فعال وپر از انرژی وفوق العاده صبور وخوش برخورد که برای گذران زندگیش بیش از ۱۵ ساعت در شبانه روز کار می کرد .روز بعد سنگاپور را با اتوبوس به مقصد مالزی ترک کردیم وبعد از گذشت بیش از پنج ساعت وارد مالزی شدیم

محمد حسن مجدی نسب

حق یارتان باد

DSC_0005_2

یکی از سر ستون های مصر باستان شبیه سازی شده

DSC_0003_6

یکی از خیابانهای شهر بازی

سر در ورودی شهر بازی

سر در ورودی شهر بازی

منظره ای از سنگاپور از بالای تله کابین

منظره ای از سنگاپور از بالای تله کابین

DSC_0007_6

منظره ای دیگر از شهر بازی

DSC_0008_6

توریست های بیشمار مالزی

DSC_0010

شلوار مد روز که مشتریان زیادی داشت!

دایناسورها در شهر بازی

دایناسورها در شهر بازی

شیر نماد کشور سنگاپور

شیر نماد کشور سنگاپور

خیابانی دیگر از شهر بازی

خیابانی دیگر از شهر بازی

چشمه های مصنوعی برای تفریح بچه ها

چشمه های مصنوعی برای تفریح بچه ها

 شیرنماد کشور سنگاپور

شیرنماد کشور سنگاپور

DSC_0026

نمایی از جزیره سنتوزا

DSC_0032_2

یکی از هنر آفرینان نمایش دریایی

نمای بیرونی والت دیسنی در شهر بازی

نمای بیرونی والت دیسنی در شهر بازی

نمایی از اکواریم بزرگ سنگاپور

نمایی از اکواریم بزرگ سنگاپور

نمایی دیگر از اکواریوم

نمایی دیگر از اکواریوم با ماهی بسیار عجیبش

یکی دیگر از ماهیان بسیار دیدنی  اکواریوم سنگاپور

یکی دیگر از ماهیان بسیار دیدنی اکواریوم سنگاپور

نمایی از خیل ماهیان در قسمتی از اکواریوم

نمایی از خیل ماهیان در قسمتی از اکواریوم

باغ گل ارکیده

باغ گل ارکیده

نمایی دیگر از باغ ارکیده

نمایی دیگر از باغ ارکیده

باغ ارکیده

باغ ارکیده

باغ ارکیده

باغ ارکیده

باغ ارکیده

باغ ارکیده

معبد چینی ها

معبد چینی ها

نظو وترتیب رانندگی در سنگاپور

نظو وترتیب رانندگی در سنگاپور

باغ ارکیده

باغ ارکیده

درختچه ای با برگهای بزرگ

درختچه ای با برگهای بزرگ

کابین چرخ فلک بزرگ سنگاپور

کابین چرخ فلک بزرگ سنگاپور دیدن توریست های مسن سال برایم جالب بود

محل جمع اوری کمک های مردمی به معبد چینی ها

محل جمع اوری کمک های مردمی به معبد چینی ها

معبد چینی ها

معبد چینی ها

ورودی باغ ارکیده

ورودی باغ ارکیده

مغازه ای با وسایل قدیمی

مغازه ای با وسایل قدیمی

جزیره سنتورا

جزیره سنتورا