با توجه به اینکه حدود۲ سال از تاسیس وب سایت رسمی خاندان مجدی می گذرد و تا به حال  با هیچ یک از اعضاء شرکت تعاونی در باره این شرکت و روند کارهای انجام شده مصاحبه ای صورت نگرفته است . بنابراین بر آن شدیم در این رابطه با یکی از اعضای کوشا و فعال شرکت تعاونی مصاحبه ای انجام دهیم .  . به همین منظور و به مناسبت هفته تعاون و پس از هماهنگی های لازم به اتفاق آقایان مهدی و مسعود مجدی فرزندان مرحوم حاج محمد مجدی خدمت جناب آقای دکتر حاج علیرضا مجدی نسب رسیدیم که ایشان ما را با روی گشاده در منزل خود پذیرفتن و شرح مصاحبه بصورت زیر می باشد :

با سلام و احترام لطفاً خودتان را معرفی فرمایید؟

بنده علیرضا مجدی نسب فرزند حاج نورعلی مجدی نسب متولد مهر ۱۳۴۰ و در مقطع دکتری رشته علوم آزمایشگاهی تحصیل کرده ام و افتخار دارم که در شرکت تعاونی در خدمت خاندان مجدی هستم

 تحصیلات دانشگاهی را از چه سالی آغاز کردید؟

تحصیلات خود را در دو مقطع انجام دادم ، مقطع اول فوق دیپلم از سال ۱۳۶۳ تا ۱۳۶۵ در تبریز و مقطع دوم  دکتری از سال  ۱۳۶۶ تا ۱۳۷۱  در مشهد

در چه سالی ازدواج کردید و نظر شما را در مورد همسرتان به عنوان یاورتان در زندگی چیست؟

در سال ۱۳۶۲ ازدواج کردم و بسیاری از موفقیت های من در زندگی ناشی از صبر ایشان بوده است

نقش شما در دوران دفاع مقدس چگونه بوده است؟

در یک مقطع با یک تیم دایره تبلیغات سپاه را راه اندازی کردیم که در ارتش و جهاد نیز در بحث تبلیغات کمک رسانی می کرد و همین تیم متولی ساخت اداره تبلیغات شهرستان گردید . در مقطع دیگر نیز حدود یک سال و نیم در تبلیغات سپاه ایذه مشغول به فعالیت بودم . چند سالی هم بطور مستقیم در گیر جنگ بودیم که چون گردان ما گردان خط شکن بود در مرحله اول عملیات بیت المقدس گردان دچار آسیب شدید گردید خیلی از دوستانمان در آنجا شهید شدند و بنده که بیسیم چی شهید هودگر بودم توفیق مجروحیت و جانبازی را نیز در آنجا داشتم . از شهریور ۶۵ تا بهمن ۶۶ نیز در بهداری جنگ در خدمت رزمندگان عزیز بودم که مسئولیت های مختلفی را در بیمارستان های مناطق جنگی و بیمارستان شهید بقایی اهواز بر عهده اینجانب بوده است.

جرقه اولیه تشکیل شرکت تعاونی چگونه صورت گرفت و هدف از تشکیل آن چه بود؟

دقیقاً در پاییز ۸۸ در مسجد مفید با آقای رضا مجدی فرزند خواجه میرزاعلی صحبتی مبنی بر این شد که حیف است که خاندان با هم آشنایی کافی ندارند . این صحبت گذشت که چند روز بعد آقای رضا مجدی فرزند خواجه میرزاعلی به همراه آقای محمدرضا مجدی نسب فرزند حاج محمدعلی به آزمایشگاه بنده تشریف آوردند و قرار شد پیرو صحبت قبلی چند نشست داشته باشیم . نشست اول در سال ۱۳۸۹ در مسجد برگزار گردید. در ابتدا صحبت از تشکیل انجمن خیریه شد که بنا به دلایل زیادی پس از گذشت زمان زیادی پشیمان شدیم و فکر کردیم بهتر است شرکت تعاونی تشکیل دهیم . با توجه با اینکه شرکت ثبت شده خاندان در کشور نیست با رایزنی های مختلف و بزرگتر شدن هیئت امناء و همفکری با آنها پیگیر کار شرکت شدیم .به علت عدم وجود اینگونه شرکت ها و آشنایی اداره تعاون با آن پروژه ثبت شرکت زمان زیادی طول کشید. به عنوان مثال گفته شد حداقل اعضا باید ۲۰۰ نفر بالای ۱۸ سال را داشته باشد که بیش از ۹ ماه وقت ما را برای جمع آوری اطلاعات ۲۰۰ نفر گرفت که نهایت توانستیم ۱۶۰ نفر جمع آوری کنیم که بعداً معلوم شد با ۷ نفر هم میتوان شرکت را ثبت کرد . همین امر باعث شد بیش از یک سال و نیم ثبت شرکت طول بکشد که در نهایت ۸/۹۱ شرکت ثبت شد و کد شرکت دریافت گردید.

در همین جا لازم است یادی از مرحوم حاج محمد مجدی فرزند مرحوم حاج رشید داشته باشم . ایشان از همان ابتدای امر در جلسات شرکت می کردند و با اظهار نظرات مفید خود همه را دلگرم می کردند . یقیناً حضور ایشان می توانست راهگشای بسیاری از امور باشد .  اما مثل همیشه همه ما تسلیم قضا و قدر الهی هستیم خداوند ایشان را رحمت نماید. خوشبختانه بازماندگان وی که فرزندان شایسته ای هستند هم اینک در همه زمینه ها کوشا و فعال می باشند.

 سمت شما در شرکت تعاونی چیست و سمت های تعیین شده تا چه مدت اعتبار دارند و نحوه انتخابات چگونه است؟

انتخاب هیئت مدیره توسط اعضاء  به صورت انتخابات صورت می گیرد که در فروردین ۹۱ در حضور نماینده فرماندار انتخاباتی برگزار گردید و هیئت مدیره انتخاب گردید. ۷ نفر هیئت مدیره اصلی ،  ۲نفر علی البدل ، یک نفر بازرس اصلی و یک نفر هم بازرس علی البدل انتخاب گردید . اعتبار هیئت مدیره ۴ سال و بازرسین به مدت یک سال است . هیئت مدیره با انتخابات داخلی رییس ، نائب رییس ، مدیر عامل ، منشی و دبیر را انتخاب می کنند . مدیر عامل البته می تواند از اعضاء و یا حتی خارج از شرکت نیز باشد . پس از انتخابات داخلی آقای محمدباقر مجدی نسب به عنوان رئیس هیئت مدیره ، آقای محمدحسن مجدی نسب به عنوان نائب رئیس ، آقای محمدرضا مجدی نسب به عنوان دبیر و بنده به عنوان مدیر عامل انتخاب شدم .

لطفا اقدامات بعمل آمده توسط تعاونی را بیان کنید؟

هدف اصلی و کلی شرکت صله رحم می باشد . چون خاندان ، خاندان بزرگ و خوش نامی است و خیلی از افراد خارج از دزفول می باشند با توجه به اینکه ارتباطات فیزیکی کم شده روی ارتباطات مجازی کار کردیم تا مقداری از ارتباطات و آشنایی از طریق دنیای مجازی صورت گیرد که اولین گزینه برای این هدف راه اندازی سایت خاندان بود . با توجه به نداشتن اطلاعات با آزمایش و خطا و مشاوره با دیگران سایت را راه اندازی کردیم که الان دو سال است که سایت فعال و به روز می باشد . در کنار سایت ۳ تا گردهمائی داشتیم که دو تا قبل انتخابات شرکت بوده و یکی بعد از آن . اولین گردهمائی سال ۹۱ بود که با تصویب هیئت مدیره موظف به برگزاری سالانه یک گردهمایی در طول تعطیلات عید شدیم . در آخرین گردهمائی که در فروردین ۹۲ برگزار گردید بیش از ۷۰۰ نفر شرکت کرند که برای ما واقعاُ غیر منتظره بود و مراسم ۸ ساعت طول کشید بنابراین در تقویت صله رحم گام خوبی برداشته شده است .

در مرحله بعد برآن شدیم در حوزه فرهنگی نیز کارهایی انجام دهیم  که در اولین قدم از نظرات اشخاص فرهنگی دزفول بهره مند شدیم که در این راستا بیش از ۶ جلسه در حضور جناب آقای دکتر سنگری بودیم و از نظرات ایشان استفاده کردیم و همین افتخار ما را بس که ایشان عضو افتخاری شرکت شده اند .

در کنار این ها ، بحث مالی را با استفاده از پتانسیل بالای خاندان پیش بردیم زیرا شرکت پنج منظوره است که در اساس نامه آن کشاورزی ، دامداری ، آموزشی ، صنعتی و پزشکی ذکر شده است . در این راستا نیز طرح های مختلفی بررسی شده ، طرح ها در دو مقطع طولانی مدت و کوتاه مدت بررسی گردیده اند که الان روی یک طرح کلان به توافق نظر رسیده ایم که بعداً اعلام می شود .

   با توجه به مشغله کاریتان چه چیزی باعث شده که اینقدر علاقه مندانه پیگیر امور شرکت باشید ؟

عشق فراوان به خاندان که خوشبختانه در تمام اعضای خاندان وجود دارد

 تا چه حد در کار خود موفق بودید و تعامل شما با اعضای هیئت مدیره چگونه است ؟

ما بعضی از ماه ها بیش از سه جلسه و گاه ماهی یک جلسه برگزار کردیم که تا کنون بیش از ۱۶ جلسه برگزار شده . تعامل ، تعاملی مثبت بوده . بنده علاقه مند بودم حداقل نصف هیئت مدیره قشر جوان باشند . در کارها و انتخابات آینده امیدوارم این امر اجرا بشود تا نیروی جوان بتوانند بهتر کار کنند .زیرا جوانان با استفاده از تجربیات افراد با تجربه می توانند مجری بهتری باشند . الان این نقطه ضعف ما را در هیئت مدیره داریم ولی چون برای تغییر نیاز به انتخابات هست با همین تیم یک سری هیئت های اقماری در کنار هیئت مدیره از جوانان درست می کنیم تا بتوانیم اهداف شرکت را پیش ببریم . به زودی این هیئت های اقماری جوانان ، فعالیت های خود را در زمینه های مختلف شروع می کنند که هم در سایت و هم بصورت چهره به چهره  معرفی خواهند شد .در ارتباط با بخش اول سوال نیز ما هنوز در ابتدای راه هستیم و قطعاً من به خودمان نمره قبولی نمی دهم زیرا کار ، کار بزرگی است و من از فامیل انتظار کمک دارم .

برنامه برای جوانان فامیل در شرکت تعاونی چیست ؟

اشتغال زایی برای جوانان فامیل با طرح هایی در همین راستا که در طرح های خرد  ۲ تا ۳ نفر و در طرح های کلان ۵۰ تا ۶۰ نفر مشغول به کار می شوند.

نظر شما در مورد بحث هایی که گاه گاه در سایت بوجود می آید چیست و چه راه حلی برای آنها دارید ؟

به نظر بنده این بحث ها مثبت هستند زیرا اختلاف نظر باعث رشد می شود و این اختلاف نظرات در خاندان ما بسیار دیده می شود که همیشه باعث رشد بوده است . در کنار این موضوع چون سایت علنی است از عزیزان خواهش می کنم بعضی از دیدگاه ها را تلفنی بگویند و در سایت قرار ندهند.

اقدامات مدیریت سایت در چهار چوب موارد خواسته شده از ایشان چگونه بوده است ؟

با ایشان خیلی ارتباط تنگاتنگی داشتیم اما چون شرکت تعاونی هنوز کار اقتصادی ، عملی نکرده که بخواهد در سایت گزارش بدهد . خیلی از کارهای اقتصادی باید مخفیانه و آرام جلو بروند تا به نتیجه مطلوب برسند.

نظر شما در مورد ساخت حسینیه در جوار مسجد چیست و با توجه به اینکه هیئت امناء مسجد مفید از خاندان معزز مجدی می باشند بهتر نیست همین هزینه در مسجد صرف نو سازی و تجهیز گردد؟

معمولا چون مراسم خاندان در مسجد است و در کنار آن مکان بزرگی برای حضور بانوان نیست به همین منظور بر طبق اکثر مساجد که حسینیه ای وابسته به آنها وجود دارد این طرح داده شد . ضمناً با توجه به وقفی بودن زمین ( ضمن تشکر از خانواده مرحوم حاج هوشنگ به خصوص خواهران گرامیشان که در این رابطه تلاش کردند ) چون دیدگاه واقفین حسینیه است نمیتوان صرف کار دیگری گردد .

البته با رایزنی هایی که با واقفین داشتیم که خود آنها نیز بخشی از هزینه ساخت را متقبل شده اند و با توجه به اینکه مکان زمین در جوار ( لوایه ) است و آنجا محل تجمع خاندان در دهه محرم است قرار شد این زمین چند منظوره ساخته شود . به این صورت که طبقه زیرزمین آشپزخانه ، طبقه همکف حسینیه و طبقه بالا دفتر شرکت تعاونی باشد  البته تقویت مسجد نیز هیچ منافاتی با ساخت حسینیه ندارد .

و کلام آخر

تنها صحبت من با جوانان است . جوانان منتظر اینکه ما به سراغ انها برویم نباشند گر چه این وظیفه ماست ..

آنها حتماً خودشان را عرضه کنند . مثلاً آقای مهدی مجدی فرزند حاج جاسم جوان شایسته ای از خاندان بود که در مقطعی که ما در ثبت شرکت دچار مشکل بودیم ۶ ماه بطور مداوم پیگیری کرد که همینجا از وی تشکر می کنیم بنابراین اگر جوانان به ما کمک کنند کارها سریعتر پیش میروند.

در پایان تشکر می کنیم از جناب آقای دکتر حاج علیرضا مجدی نسب که وقت گرانبهای خود را در اختیار ما قرار دادند . امیدواریم که هر چه زود تر شاهد موفقیتهای بزرگ شرکت تعاونی خاندان مجدی در زمینه های مختلف باشیم و هر روز شاهد گسترش ارتباطات فامیلی درون خاندان مجدی و بجا آوردن صله رحم باشیم که در پایان نقل می کنیم حدیثی گرانبها از امام جعفر صادق علیه السلام که می فرماید:

صله رحم، اعمال را پاکیزه، اموال را بسیار، بلا را برطرف و حساب (قیامت) را آسان مى‏کند و مرگ را به تأخیر مى‏اندازد.

 

تصویری از نخستین جلسات قبل از تشکیل شرکت تعاونی

IMG_0998

برای دیدن عکس در سایز بزگ اینجا کلیک کنید