( ارائه نکاتی برای برخورد صحیح با کلاس اولی ها )

با توجه به فرا رسیدن اول مهر و باز گشایی مدارس و احتمال داشتن فرزند کلاس اولی ؛ لازم دانسته نکاتی را در این مورد به اطلاع خوانندگان محترم برسانم .

وقتی فرزند خود را برای رفتن به مدرسه آماده می کنید صرفاً حقایقی را به او بگویید که در مدرسه با آن روبرو می شود. اگر به جای این که به او بگویید مدرسه چه جای خوبی است و چقدر به او خوش می گذرد و با چه بچه های خوبی آشنا خواهد شد ؛ بگویید که کی به مدرسه خواهد رفت، در آنجا چه کار خواهد کرد و کی به دنبال او خواهید رفت ، تصویر روشن تری از کل مسئله پیدا خواهد کرد. تعریف شما از مدرسه ممکن است به صورتهای گوناگونی تعبیر شود نه آنچه که واقعاً در انتظار کودک است. اگر حقایق را به او نگویید ، در ذهن خود وقایعی می سازد که ممکن است با حقیقت فاصله زیادی داشته باشد . به عنوان مثال ، کودکی را می شناسم که به او گفته بودند در مدرسه به او خیلی خوش خواهد گذشت. او در پایان روز اول سخت ناراحت شده بود ؛ زیرا به جای بازی کردن با کودکان دیگر با بچه های بسیاری روبرو شده بود که گریه می کردند و مادرشان را می خواستند. از آنجا که آنچه به او گفته بودند با آنچه در مدرسه دیده بود تفاوت زیادی داشت به سختی می توانستیم او را قانع کنیم که با گذشت زمان اوضاع بهتر خواهد شد. تا آنجا که به او مربوط می شد، او را گول زده بودند و هیچ دلیلی نمی دید که روز دوم مدرسه ، بهتر از روز اول باشد.
 

او را فریب ندهید

فراموش نکنید که به او بگویید در مدرسه چند ساعتی با آموزگار و سایر هم شاگردی ها تنها می ماند و شما در پایان روز نزد او برمی گردید. حتی می توانید به او بگویید که ممکن است در یکی دو روز اول تنها باشد و به او خوش نگذرد، اما پس از چندی به مدرسه عادت خواهد کرد. در همین زمان می توانید به او یادآوری کنید که ممکن است بعضی از کودکان گریه کنند و مادرهایشان را بخواهند. سعی کنید تمام حوادثی را که ممکن است در مدرسه برای او پیش بیاید برایش توضیح دهید تا چنانچه آن حوادث عملاً اتفاق افتاد ، آمادگی داشته باشد. اگر فقط از خوبی های مدرسه تعریف کنید و او با واقعه ناخوشایندی مواجه شود ، ناراحت می شود و ممکن است آنقدر تحت تأثیر قرار بگیرد که نتواند با سایر کودکان بازی کند و یا با معلم خود ارتباط برقرار سازد و آنچه تدریس می شود را جذب کند. در ضمن اگر آموزگار قبل از شروع مدرسه در خانه به دیدار کودک بیاید، بسیار به نفع کودک تمام می شود.

 

به کودک اعتماد به نفس بدهید

هر چند که کودکان ، معمولاً ، نسبت به رفتن به مدرسه اشتیاق دارند، اما غالباً در یکی دو روز اول زیاد به آنها خوش نمی گذرد. حتی اگر فرزند خود را کاملاً برای رفتن به مدرسه آماده کرده باشید ، باز هم این مسئله حادثه بسیار بزرگی در زندگی او به شمار می آید، زیرا این کار با دور شدن از مادر و ورود به محیطی جدید و ناشناس و رویارویی با غریبه ها همراه است. به همین دلیل بسیاری از مدارس از والدین می خواهند که روز اول در مدرسه باقی بمانند و حتی در روزهای بعد نیز به این کار ادامه دهند تا کودک با محیط جدید خو بگیرد.

به طور کلی اگر کودک از قبل در محیطهای آموزشی حضور پیدا کرده باشد و رفتن به مدرسه در ادامه آن قرار گیرد، و اگر مدرسه برای آرام کردن کودک و از بین بردن اضطراب ناشی از دور شدن از والدین پیش بینی هایی کرده باشد، تجربه ای لذتبخش خواهد بود و چنانچه این کار به خوبی انجام شود اعتماد به نفس کودک بیشتر می شود. به همین دلیل است که بعضی از کودکان در مدرسه شکوفا می شوند.

 

اضطرابش را دریابید

کودکی که از رفتن به مدرسه اکراه دارد، کودکی است که با دور شدن از مادر دچار اضطراب می شود. شاید اضطراب او بی مورد هم نباشد ، بخصوص اگر احساس کند که با فرستادن او به مدرسه ، با زور از خانه بیرونش کرده اند. گاهی اوقات ، وقتی خواهر یا برادر کوچکتری در خانه وجود داشته باشد، کودک احساس می کند که از عشق و محبت مادری محروم شده است ، علی الخصوص وقتی که می بیند فرزند نورسیده هر روز عشق و محبت بیشتری را به خود اختصاص می دهد. از سوی  دیگر بعضی از کودکان با حضور در کلاس آموزگاری که ترسناک است و به نیازهای آنها توجهی ندارد ، نسبت به مدرسه عکس العمل منفی پیدا می کنند .

 

به شیرینی تجربه اش کمک کنید

بعضی از کودکان صرفاً به زمان بیشتری برای آشنا شدن با مدرسه احتیاج دارند و آمادگی کمتری برای دور شدن از والدین دارند ، زیرا که امنیت او را تضمین می کنند. اگر به اندازه کافی در کنار فرزند خود در مدرسه بمانید ، کودک به مدرسه اعتماد پیدا می کند و یاد می گیرد که آموزگار برای آرام کردن و حمایت از او چنانچه موردی پیش بیاید ، در مدرسه حضور دارد.

گاهی عکس العمل منفی فرزند شما به دلیل روشی است که برای آماده کردن او به کار برده اید . اگر والدین بیش از حد محتاط باشند و دائماً کودک را از خطرها و فجایعی که ممکن است در مدرسه وجود داشته باشد بترسانند، کودک حق دارد که دور از والدین خود احساس آرامش نکند. گاهی اوقات والدین دوست ندارند فرزند خود را به مدرسه بفرستند و ناخودآگاه نارضایتی و اضطراب خود را به کودک منتقل می کنند. تردیدی وجود ندارد که کودک هم از رفتن به مدرسه اکراه پیدا می کند.

به هرحال برای تمام مشکلاتی که ذکر شد  یک را ه حل وجود دارد: برای چند روز در کنار فرزند خود در مدرسه بمانید.

قسمت دوم

شما به عنوان پدر و مادر فکر می‌کنید چگونه می‌توانید فرزندتان را برای اولین روز مدرسه آماده کنید و این روز را به یادماندنی‌ترین روزهای زندگی سازید؟

 خاطرات روز اول مدرسه رفتن (کلاس اول)خود را اگر تمایل دارید  بصورت دیدگاه درج نمائید.