بوی باری در فضا پیچیده بود و صدای سنگ جت قطع نمی شد . صدای دلنشین چکش هماهنگ کننده این دو بود و در این میان اقا حامد و اقا مهدی مثل شمع دور جوشکار میچرخیدند و مراحل بعدی کار را به او می گفتند .
نزدیک شدم و پرسیدم چه خبر است ؟
گفت : داریم سکوی پخش زنده ی اینترنتی مراسم عاشورا را اماده می کنیم . سکویی محکم و پایدار که انشا الله سال های سال بتوان از ان استفاده کرد .
از کنار انها گذشتم و با حضار سلام و علیکی کردم . در جمع حضار اقای محمد حسن مجدی نسب فرزند مرحوم حاج غلامرضا نشسته بود . در کنارش نشستم و گفتم اقا حسن از زمان های قدیم چه به یاد داری ؟
گفت : از زمانی که خودم را شناخته ام قلعه همین طوری بوده است ولی قبلا” خیلی شلوغتر بود و معمولا مراسم ساعت ۱۰ شب شروع می شد و علاوه بر چلاب ، مراسم چوب بازی ، رقصاندن علم و طبل و نقاره نوازی وجود داشت و خانم ها نیز در تمام این مراسم حضور داشتند و از پشت بام نظاره گر تمام این اوضاع بودند . ضمنا” در ان زمان مردها همه برهنه می شدند ولی پس از انقلاب این رسم منسوخ شد و کم کم قلعه رونق خود را از دست داد اما طی این دو سال روند صعودی بسیار خوبی داشته است و اگر چند سال دیگر نیز این روند ادامه پیدا کند بی گمان می توان منتظر روز های با شکوهی باشیم .
نکته ی جالب دیگری که گفتند این بود که در روز عاشورا مرحومین خواجه رحیم و خواجه رحمان فرزندان مرحوم حاج هادی در سراشیبی قلعه سکویی از چوب درست می کردند و به هیئاتی که از مسیر میگذشتند خوش امدید می گفتند .
در حین صحبت بودیم که یکی از هیات امنای مسجد ایت الله مفید ( مسجد مجدی ها ) اقای مسعود مجدی فرزند مرحوم حاج محمد وارد شد و کنار ما نشست . گفتم اقا مسعود از مسجد چه خبر ؟ برای مراسم فردا اماده شده است ؟
گفت : بله قرار شده است برای ناهار میز و صندلی بیاورند تا مسجد تمیز بماند . همچنین قرار شده است برای مراسم ناهار روز عاشورا نیز همین کار را کنند .
برای اجرای صله ی رحم به حسینیه ی ال علی رفتم . اقایان تاج فر انجا حضور داشتند و مراسم چلاب براه بود و شلوغ .
دقایقی را انجا ماندم و بازگشتم .
کمیته ی اجرایی مراسم امسال تشکیل جلسه داده بود و مشغول برنامه ریز ی برای تکیه گردانی فردا شب بود ند. قرار شد که ساعت ۹ شب همگی خاندان در تکیه حاضر شوند و به سمت مسجد علویه ، هیات زنجیر زنی علی اکبر و مسجد امام حسن عسگری حرکت کنیم .
اقا رضا رو به من کرد و گفت از طرف کمیته اجرایی از تک تک خاندان دعوت کنید تا در مراسم حضور داشته باشند تا جلوه های وحدت خاندان خود را به شکل بهتری نشان دهد .
البته این کمیته برنامه ی تکیه گردانی فردا شب را ، مفصلا” ، فردا ظهر در مراسمی که در مسجد ایت الله مفید برپاست توضیح خواهند داد .
در حین صحبت بودیم که جمعی از جوانان قلعه وارد تکیه شدند و من با خداحافظی از جمع ، به خانه برگشتم .
تا شبی دیگر بدرود.

DSC_0081 DSC_0082 DSC_0083 DSC_0085 DSC_0086 DSC_0087 DSC_0088 DSC_0090 DSC_0097