گواردیولا و لادروپ الگوهای بچگی من بودند

اینیستا: رمز موفقیت در ثبات است

 

در دنیای فوتبال، خیلی‌ها آندرس اینیستا را نمونه یک بازیکن کامل می‌دانند. متفکر، جذاب، مصمم و سرنوشت ساز تنها ویژگی‌های او در نقش هافبک دونده و خلاق بارسلونا و تیم ملی اسپانیا نیستند. اینیستا در فینال جام جهانی ۲۰۱۰ مقابل نارنجی پوشان هلند مهم‌ترین گل تورنمنت را به نام خود ثبت کرد؛ گلی که رای به قهرمانی ماتادورها داد.

بسیاری از کارشناسان معتقدند «با اینکه مسی گل می‌زند اما این اینیستا است که سبک و ضرباهنگ بازی بارسا را مشخص می‌کند».
به عقیده من یک تیم زمانی موفق و در نهایت قهرمان می‌شود که همه بازیکنان تمام پتانسیل خود را به کار گیرند. وقتی لئو در زمین حضور دارد بارسا تیم بهترین است و لئو هم در بارسا بازی بهتری ارائه می‌دهد. فوتبال یک بازی انفرادی نیست. باید همه در کنار هم تلاش کنند تا استعدادهای فردی هم بهتر شکوفا شود. وقتی لئو در زمین است بازی من هم بهتر می‌شود و لئو هم در کنار ما نمایش بهتری ارائه می‌دهد و نکته همینجا است؛ همه ما بخشی از مجموعه‌ای هستیم که درست کار می‌کند.
مسی تاکید داشت اینیستا هم کاملا شایسته توپ طلای ۲۰۱۲ است.
خب… شنیدن این حرف از لئو برایم دلپذیر است خصوصا که سال‌هاست در کنار هم توپ می‌زنیم. این از محبت اوست. با اینکه هر دو کاندیدای دریافت جایزه بودیم اما حتی برای یک لحظه هم او را رقیب خودم ندیدم. لئو هنوز هم تیمی من است. وقتی برای چهارمین بار توپ طلا را فتح کرد آنقدر خوشحال شدم که گویی جایزه به من تعلق گرفته است.
در مرور سال گذشته و با توجه به این موضوع که اتحادیه فوتبال اروپا شما را به‌عنوان بهترین بازیکن شاغل در اروپا معرفی کرد، به یاد ماندنی‌ترین لحظه‌ای که داشتی کدام است؟
قطعا یورو ۲۰۱۲. قهرمانی در این تورنمنت برای اسپانیا فوق‌العاده ارزشمند بود زیرا هیچ تیم دیگری تا کنون نتوانسته بود به آنچه ما فتح کردیم برسد (قهرمانی در یورو، فتح جام جهانی و باز هم قهرمانی در یورو) و همانطور که همیشه گفته‌ام بیش از هر چیز از احساس خوبی که بازی عالی و بی عیب و نقص به همراه داشت لذت بردم. پیشرفت هر روزه تیمم مایه خوشحالی بود.
در مصاحبه‌های اخیر گفته بودی نمایشت در مستطیل سبز نمایانگر احساسی است که خارج از زمین داری. با توجه به بازی هایت، باید در خارج از دنیای فوتبال روزگاری عالی داشته باشی.
راز من در ثباتی است که در خارج از زمین فوتبال در کنار همسرم، دخترم، خانواده و اطرافیانم دارم. البته این نمی‌تواند قانونی برای همه ورزشکاران باشد. چه بسیار بازیکنانی که زندگی خصوصی ایده‌آلی ندارند اما همین که وارد میدان مسابقه می‌شوند چیزی کم از یک ستاره ندارند. برای من اما این دو دنیا رابطه بسیار نزدیک و تنگاتنگی با هم دارند.
بارسلونا در ۲۰۱۲ تنها یک جام قهرمانی را بالای سر برد. این موضوع به بازبینی و آنالیز دوباره سیستم بارسا منجر نشد؟
شاید نیاز به آنالیز جدی نباشد زیرا ما جام حذفی را فتح کردیم و تا یکقدمی قهرمانی در لالیگا و لیگ قهرمانان اروپا جلو رفتیم. در دنیای ورزش و در باشگاه بارسا، از شما انتظار می‌رود برای تک تک جام‌ها تا سر حد توان بجنگید و این همان کاری است که ما همیشه می‌کنیم. در ۲۰۱۲ هیچ یک از بازیکنان چیزی کم نگذاشتند و ما فاصله‌ای با فتح سه جام نداشتیم ولی در نهایت اوضاع به گونه‌ای دیگر پیش رفت. امسال اما همین مساله تبدیل به انگیزه‌ای مضاعف شد تا تمام جام‌های ممکن را به خانه ببریم.
در خارج از زمین هم سالی عجیب برای بارسا بود؛ از جدایی پپ گواردیولا تا بیماری اریک آبیدال و تیتو ویلانووا. این مسائل چه تاثیری در بازی بارسا داشت؟
جدایی گواردیولا امری عجیب و غریب نبود. او و باشگاه به این توافق رسیدند، موضوعی کاملا طبیعی که در تمام تیم‌ها عادی است اما کنار آمدن با دو موضوع بعدی برای همه ما سخت بود. آبیدال و ویلانووا روزهای دشواری را پشت سر گذاشتند. تنها کاری که از دست ما بر می‌آمد این بود که کنارشان باشیم، حمایتشان کنیم و به آنها انرژی بدهیم و امیدوار باشیم کم کم بهتر شوند و دوباره به گروه بپیوندند. بخشی از یکپارچگی بارسلونا مدیون همین لحظات دشوار است که در کنار هم سعی می‌کنیم بر آنها غلبه کنیم.
چه پیش بینی نسبت به حضور اسپانیا در جام ۲۰۱۴ برزیل داری؟ تساوی با فرانسه کار اسپانیا در مرحله گروهی را کمی سخت کرد. اینطور نیست؟
بله. این روزها پیروزی در مسابقات کار آسانی نیست. مهم نیست مقابل تیم ملی کدام کشور بازی می‌کنی اما وقتی حریف فرانسه باشد، کار سخت‌تر هم می‌شود ولی ما اعتماد به نفس لازم را داریم و روی کسب امتیاز در بازی ۲۶ مارس در فرانسه تمرکز کرده‌ایم.
جوانان زیادی در سراسر دنیا شما را الگوی خود قرار داده‌اند اما الگوی خودت وقتی هنوز در ابتدای راه بودی، که بود؟
بچه که بودم همیشه بازی‌های پپ گواردیولا و میشل لادروپ را با دقت و از نزدیک تماشا می‌کردم. اینها دو بازیکنی بودند که واقعا می‌خواستم شبیه‌شان باشم و تمام حرکاتشان را بارها تکرار می‌کردم. کافی است همه چیز خوب پیش برود تا ستاره‌ای که روزی به تماشای بازی‌اش می‌نشستی حالا به تماشای بازی ات بنشیند.
اما این موضوع مسوولیت‌های زیادی هم به همراه دارد. خصوصا اینکه این روزها رسانه‌ها تمام جنبه‌های زندگی ستاره‌ها را به نمایش می‌گذارند.
بله البته و این دو روی یک سکه است اما شما باید آن را به‌عنوان بخشی از حرفه‌ات بپذیری. باید همیشه به یاد داشته باشی فقط یک بازیکن فوتبال نیستی. در واقع بسیاری از مردم بازی تو را تماشا می‌کنند، می‌خواهند مثل تو باشند و آن کاری را انجام دهند که تو انجام می‌دهی. این مسوولیت بزرگی است.