فوتبال در سالی که گذشت

از رکورد شکنی مسی تا تراژدی مصر

سومین جام قهرمانی پیاپی ماتادورها در تورنمنتی معتبر و آمار و گلهای خیره کننده و درخشان ستاره آرژانتینی بارسلونا یعنی لیونل مسی، بی شک دو نماد طلایی فوتبال ۲۰۱۲ هستند.

اما دنیای توپ گرد در سالی که گذشت شاهد تراژدی هایی دردناک در مصر و هلند بود و فوتبال اروپا یک بار دیگر در بهت تفکرات نژادپرستانه فرو رفت.

۲۰۱۲ سالی بود که سران فیفا بالاخره دست از سنت های قرن نوزدهمی برداشتند و به استفاده از تکنولوژی خط دروازه رضایت دادند. این تکنولوژی نخستین بار در جام جهانی باشگاه ها در ژاپن مورد استفاده قرار گرفت. این تورنمنت شاهد قهرمانی کورینتیانس برزیل به عنوان بهترین تیم باشگاهی جهان بود؛ هرچند که بیشتر دوستداران فوتبال در سراسر دنیا متعقدند این افتخار متعلق به بارسلوناست.

اما در یکی از ناکامی های غیر منتظره سال، بارسلونا در مجموع دو بازی رفت و برگشت نیمه نهایی مقابل چلسی به زانو درآمد و نتوانست جام قهرمانی لیگ قهرمانان را فتح کند. مسی در بازی برگشت یک ضربه پنالتی را از دست داد؛اتفاقی که ممکن است برای هر فوتبالیستی از نوع بشر روی دهد.

با این وجود، در دوهفته مانده به پایان سال، تعداد گلهای خود در یک فصل تقویمی را به عدد ۹۰ رساند و رکورد چهل ساله گرد مولر آلمانی را به نام خود جابه جا کرد.

انگیزه ای از آسمان

چلسی که در ماه می نتوانست جایگاهی بهتر از ششمی لیگ برتر جزیره برای خود دست و پا کند، در لیگ قهرمانان خود را تا شب فینال مونیخ بالا کشید.

آبی های لندن که حتی قبل از مصاف نیمه نهایی با بارسلونا کمترین شانسی برای صعود نداشتند و همه کارشناسان رای به حذف چلسی داده بودند، در فینال  هم شگفتی ساز شد و بایرن مونیخ را در ورزشگاه خانگی اش به زانو درآورد تا نخستین تیم لندنی باشد که این جام را در تاریخ ۵۷ ساله اش به خانه می برد.

اگرچه چلسی قهرمانی در جام حذفی را هم جشن گرفت اما نمی توان ادعا کرد ۲۰۱۲ سالی آرام و بی مشکل برای شیرهای لندن بود؛ تیمی که حالا مدافع عنوان قهرمانی در اروپاست و مالکی مولتی میلیاردر اما سنگدل و بی رحم در راس کار دارد.

 

شش ماه بعد از اینکه روبرتو دی ماتئو پیام آور پرافتخارترین شب باشگاه در تاریخ صد و هفت ساله اش شد، توسط رومن آبراموویچ از کار بر کنار شد. مالک روس باشگاه تنها به این دلیل دو ماتئو را اخراج کرد که چلسی نخستین مدافع عنوان قهرمانی بود که در همان مرحله گروهی از دور مسابقات حذف می شد.

اما این پایان سقوط چلسی نبود. آنها در فینال جام باشگاه های جهان هم مقابل کورینتیانس تن به شکست دادند.

شیرینی قهرمانی چلسی با اتهامات نژادپرستانه ای که علیه کاپیتان جان تری در جریان بود، به کام هواداران تلخ شد. اتحادیه فوتیال انگلیس تری را متهم دانست و جریمه ای سنگین و محرومیت از بازی را برای او در نظر گرفت.

رکورد طلایی

اسپانیا بی توجه به جار و جنجال های یورو ۲۰۱۲ به فینال تورنمنت رسید و در یکی از شب های به یاد ماندنی ماه جولای، در کی یف اوکران ایتالیا رابا نتیجه چهار- صفر در هم کوبید.

به لطف درخشش اندرس اینیستا در میانه میدان، اسپانیا در ردیف بهترین تیم های جهان جای گرفت. به هر حال دو قهرمانی پیاپی در جام ملتهای اروپا و قهرمانی در جام جهانی ۲۰۱۰ مامورییتی نیست که هر تیمی موفق به انجامش شود.

در سطح باشگاهی رئال مادرید به سه سال تک تازی و قهرمانی بارسلونا در لالیگا پایان داد. اما فینال رویایی لیگ قهرمانان که خیلی ها منتظرش بودند با حذف رئال توسط بایرن در ضربات پنالتی و حذف بارسا توسط چلسی نقش بر آب شد.

بارسا اما از پای ننشست؛ آبی و اناری پوشان همچنان پیشتاز لالیگا هستند. این بار اما به رهبری دستیار پپ گواردیولای محبوب یعنی تیتو ویلانوا.

در این میان نمی توان نقش الهام بخش مسی در جمع کاتالان ها را فراموش کرد؛ ستاره ای که ۲۵ سالگی در بین بهترین های جهان فوتبال جای دارد و هنوز هم راه زیادی پیش رو دارد.

اگرچه بارسا جام هایی را از دست داد، سیستم پاسکاری آنها میلیون ها نفر را در سراسردنیا شیفته و مجذوب خود کرده است. در حالیکه کاتالونیا مسی را ستایش می کند، در تیم ملی ارژانیتن هم نقشی کلیدی ایفا کرده و درکنار هم تیمی هایش در رقابتهای مقدماتی جام جهانی و بازی های دوستانه، از مجموع نه بازی، هفت برد و دو تساوی را به هواداران تقدیم کرده است.

از مجموع نود گل ،مسی دوازده گل را با پیراهن تیم ملی آرژانتین به ثمر رساند که شامل دو هت تریک مقابل سوییس و برزیل بود. مسی نه تنها رکورد گرد مولر را شکست بلکه حالا با رکورد ۱۲ گل مهاجم سابق آرژانتین، گابریل باتیستوتا  در یک سال تقویمی برابری می کند.

تلخ ترین تراژدی ها

و درحالیکه امثال اسپانیا و مسی، و حتی رقیب رئال مادریدی اش، کریستیانو رونالدو الهام بخش جهان فوتبال اند و یک دنیا را مجذوب خود می کنند، اتفاقاتی تلخ نظیر آنچه در مصر و هلند رخ داد هم بخشی از این ورزش اند.

یکی از تلخ ترین تراژدی های تاریخ فوتبال، یکم فوریه در Port Said مصر رخ داد؛ زمانیکه بیش از ۷۰ هوادار مصری در جریان شورش و درگیری در مسابقه بین الاهلی و المصری جان خود را از دست دادند. هواداران، مقامات پلیس و بعضی مقامات مسابقه بین جان باختگان بودند.

بعد از این اتفاق بود که لیگ مصر به حال تعلیق درآمد و برای مدتی تعطیل شد.

اما در هلند هم داستانی تلخ در جریان بود. بیش از ۳۳ هزار مسابقه آماتوری بعد از قتل یک  کمک داور تعطیل شد. این داور به خاطر تصمیمش در یک مسابقه توسط چند نوجوان مورد ضرب و شتم قرار گرفت و جان باخت.

یکی دیگر از نقاط منفی ۲۰۱۲ رواج دوباره نژادپرستی خصوصا در اروپای شرقی بود.هواداران صربستان در بازیهای زیر ۲۱ ساله ها مقابل انگلیس، با شعارهای نژادپرستانه اعتبار فوتیال این کشور را زیر سوال بردند.

یوفا صربستان را هشتادهزار یورو جریمه کرد. جریمه ای که البته کمتر از جریمه مهاجم دانمارک بود. نیکلاس بندتنر، در یورو ۲۰۱۲ با نشان دادند لوگویی روی لباس زیرش همه را به خشم آورد تا یک بار دیگر ثابت شود در دنیای متمدن امروز، هنوز یکی از مشکلات اصلی یوفا مبارزه با تفکرات نژادپرستانه است.

مدال های طلا

اما دیگر تورنمتهای معتبر هم مدال هایی طلا برای سایر تیمها در بر داشت. ژامبیا در ژانویه جام ملتهای آفریقا را فتح کرد و مکزیک هم با غلبه بر برزیل مدال طلا را به خانه برد.

در حالیکه رئال مادرید یک بار دیگر تاج قهرمانی لالیگا را بر سر گذاشت، تیم فوق ثروتمند منچستر سیتی، در آخرین ثانیه های فصل موفق شد جام قهرمانی جزیره را از آن خود کند و برای نخستین بار در ۴۴ سال گذشته هواداران را به جشن قهرمانی مهمان کند.

مالکان اهل ابوظبی منچستر سیتی، میلیون ها پوند در این باشگاه انگلیسی سرمایه گذاری کردند؛ مدلی که سرمایه داران قطری در پاری سن ژرمن فرانسه پیاده کردند تا این تیم به عنوان ثروتمندترین باشگاه جهان فوتبال شناخته شود.

حال باید منتظر بود و دید با اجرای قانون جوانمردانه مالی در چند سال آینده آیا تیم های چون سیتی یا پاری سن ژرمن می توانند بازهم اینچنین خرج کنند.

اما در حالیکه این روزها عده ای معتقدند میتوان موفقیت را با پول خرید، نباید از این واقعیت غافل شد که همین پول می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. درست مانند آنچه برای رنجرز اسکاتلند پیش آمد.

هیچ تیمی در جهان به اندازه رنجرز قهرمانی های داخلی را دشت نکرده است. رنجرز ۵۴ بار جام قهرمانی را بالای سر برده است اما حالا به خاطر مشکلات مالیاتی مجبور است در پایین ترین سطح بازی کند.

اما اگر رنجرز می خواهد به روزهای درخشان گذشته بازگردد، کافیست  یوونتوس ایتالیا را الگوی خود قرار دهد. تیمی که تنها چهار سال بعد از رسوایی تبانی و بازگشت از سری                 B، با برنامه ریزی دقیق به اوج افتخار رسید و بعد از فصل ۱۲-۲۰۱۱ که حتی یک بار هم مقابل حریفان به زانو درنیامد، جام قهرمانی ایتالیا را بالای سر برد.